| gamersebi1234 a întrebat:

Se poate face tetanos de la un glont?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Da, se poate face tetanos de la orice metal murdar sau ruginit. http://www.i-medic.ro/stiri/campanie-impotriva-tetanosului-neonatal

| Latinmoon a răspuns:

Da.

| Winchester308 a răspuns:

Teoretic,exista riscul.Practic,pulberea din cartus arde la temperaturi destul de mari si glontul se freaca de teava.
Nu stiu daca asta omoara bacteria dar oricum tot ti se face un vaccin pentru ca exista riscul.