| anonim_4396 a întrebat:

Se poate intampla ceva daca m-a prins frizerul putin cu masina de tuns la un papilom si a inceput sa curga sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Daca esti sigur ca era papilom, aproape sigur nu vei pati nimic. Mi s-a intamplat si mie, de cateva ori, cu mult timp in urma. Dar, ai in continuare grija sa nu le rupi; e cel mai sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am auzit de un caz in care cineva avea niste alunite din astea mai exagerate si a trait ani de zilr cu ele pana cand s-a decis sa si le taie el singur.
A murit dupa cateva luni, nu din cauza ranii ci pentru ca acele formatiuni erau canceroase, iar el taindu-le, celulele canceroase au ajuns in fluxul sanguin si in alte organe unde au provocat alte forme de cancer.
Daca le lasa in pace, ar fi trait mult si bine. Sau daca le ar fi indepartat un chirurg, ar fi fost un risc mai mic.
E un caz rar dar bine de luat in seama
Asta e un aspect.

Alt aspect e riscul de infectie datorat folosirii de ustensile de frizerie posibil nedezinfectate

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Nu, da-l cu alcool si pune niste betadina, rivanol si pune un pansament.

| Antimanele104 a răspuns:

Ar fi indicat să mergi la un dermatolog. Nu prea e de joacă cu aceste alunițe, dar la fel de bine, pot să fie inofensive.

| maresaluV12 a răspuns:

Da cu spirt, pune vata si n-ai treaba, mai rele sunt alunele

| adyurs a răspuns:

Am pus niste spirt la 2 minute dupa deci cred ca e ok. si nu nu sunt alunite, sunt papiloame