| Imp5k a întrebat:

Salutari! Astazi cand m-am tuns m-a ciupit frizerul cu masina de tuns, chiar de alunita. Doar m-a ciupit putin. Alunita este inca acolo, doar mi-a curs putin sange. Este vreo problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

Ar putea fi o problema, consulta rapid un dermatolog ca sa nu se agraveze situatia.

| Mayar a răspuns:

Mai bine intrebi un medic. Intra aici >> http://www.assb.ro/ si vorbesti online cu un medic;)

| pietrean a răspuns:

Poti sa tamponezi cu tinctura de propolis(dezinfectant si cicatrizant),locul unde ai fost"ciupit".
Ar fi bine sa mergi si la un dermatolog(cu trimitere de la medicul de familie, in Policlinica nu costa nimic), ca sa vada ce fel de alunita este, daca ai mai multe, etc.

| TofanCristi a răspuns:

Dacă v-aţi zgâriat sau v-aţi rupt din greşeală o aluniţă, mergeţi la un consult dermatologic în maximum 2-3 zile de la incident, aceasta fiind considerată o urgenţă medicală.

Dacă resturile leziunii nu sunt îndepărtate chirurgical în scurt timp de la rupere, riscaţi să dezvoltaţi cancer, indiferent de natura aluniţei respective. Medicii spun că numărul cazurilor de melanom (cancer de piele) din acest motiv a crescut, din cauza întârzierii cu care oamenii se prezintă la spital.

Vezi aici mai detaliat -> http://www.evz.ro/detalii/stiri/va-rupeti-o-alunita-ce-riscati-979546.html

| bcalex96 a răspuns:

Nu ar trebui sa te sperii "cica "alunitele sunt cancerigene mie mi s-au rupt 2 pe mana cu o ața de la un tricou nu s-a intamplat nimic doar ca treptat una din ele a crescut la loc, acum pe tine daca te deranjaza poti sa mergi la medicul de familie sa vezi ce pararea are dar nu cred ca e cine stie ce.