| beniamin1991 a întrebat:

Se pricepe careva sa citeasca incarcatura virala?
Mi-am facut analize pentru ficat,hepatita b,se numeste viremia,cei care stiu despre ce e vorba le este cunoscuta.
Chestia e ca nu stiu sa citesc analiza,bineinteles, am medicul meu la sectia de boli infectioase dar acesta nu vine din concediu decat dupa 3-4 zile si nu mai am rabdare.
Tin neaparat sa aflu ce reprezinta acele valori,daca sunt normale sau nu. Drept este ca scrie undeva jos, pe analiza,"Schimbare tehnica din 21.08. 2012!",iar analiza asta arata diferite fata de cea care am facut-o,tot viremie, acum 2-3 ani.
Daca se pricepe cineva sa le citeasca si e dispus/a sa ma ajute, va rog sa imi lasati un mesaj aici sau pe privat si am sa scriu rezultatele aici.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Normalul laboratorului ste valoare normala a analizei (la om sanatos) facuta prin acea metoda in acel laborator. Este data in paranteze, deci mi-ai dat-o.
Incarcatura virala este mare, dar nu extrem de mare (am vazut incarcaturi virale de milioane de copii). Asta inseamna ca ai infectia, dar ea nu este foarte activa, adica virusul nu se inmulteste si prin urmare in acest moment nu te afecteaza prea rau dar nici nu poate fi tratat cu antivirale.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Scriele aici sau intr-un mesaj privat pentru mine. Dar te rog scrie si normalul laboratorului pe care il ai in paranteze. Viremia trebuie sa fie zero (sau negativ) sau extrem de aproape de zero ca totul sa fie in regula. Cu cat e mai mare, cu atat e mai rau. Daca ai si alte analize (antigene, anticorpi, replicare virala, etc), trebuie sa le vad ca sa stiu daca sunt bune sau nu. Nu uita de normalul laboratorului, fara de care NU se poate face o interpretare

| beniamin1991 explică (pentru Brigaela):

Nu stiu ce inseamna "normalul laboratorului", insa dau copy paste la ce cred eu ca e important:

PCR ADN HBV CANTITATIV

Incarcatura virala:

4 110 copii AND HBV/ml
(2, 61 log copii ADN HBV/ml)

1 205 UI/ml
(3, 08 log copii ADN HBV/ml)

Sensibilitatea mtodei :

51 copii ADN HBV/ml
(1, 71 log copii ADN HBV/ml)

15 UI/ml
(1, 17 log UI/ml)

SChimbare tehnica din 21.08. 2012!

(Metoda real-time PCR, m2000sp/m2000rt, reactiv ABBOTT)

Daca am omis "normalul laboratorlui", spune-mi te rog ce e si unde sa ma uit, daca nu stii unde atunci am sa copiez absolut tot de pe buletinul de analize.

| beniamin1991 explică (pentru Brigaela):

Ok,multumesc frumos, inca ceva, daca se intantampla sa stiti.

Eu am avut hepatita B acum 4-5 ani,am fost tratat cu alfa interferon,mi s-a mai spus ca am si un virus numit antigen.
Acum,cum ar trebui sa interpretez eu analizele astea? Luand in seama faptul ca am avut hepatita B si ca practic culturismul, iau unele produse pentru culturism, proteine si nu steroizi, si de aceea am si facut analizele, ai mei imi spuneau sa ma las de ele ca astea imi fac rau.
Acum viremia ce reprezinta pana la urma? Numarul de virusi hepatici?
Este posibil ca sa creasca valorile cu timpul? Este posibil ca produsele ce le consum, sa-mi fi cauzat valori atat de ridicate?

| Brigaela a răspuns (pentru beniamin1991):

Antigenul nu este un virus, este o proteina care apartine virusului B si ti s-a spus ca ai ramas purtator cronic de virus, ceea ce esti si acum. In situatia ta este interzis sa iei proteine, fiindca acestea suprasolicita ficatul, deci iti fac foarte rau si iti vor distruge ficatul.
Viremia reprezinta numarul de virusuri B din sangele tau. valorile nu sunt foarte ridicate, asa cum ti-am spus arata ca boala nu este activa in acest moment, dar exista si esti contagios (o poti transmite prin sex si produse din sange). E posibil ca valorile sa creasca in timp, daca infectia se reactiveaza. Produsele pe care le consumi nu cresc viremia, insa suprasolicita ficatul si il epuizeaza, astfel incat ai tot mai putine rezerve functionale care sa te ajute la nevoie. faci fata atata timp cat esti sanatos, dar pe masura ce vei imbatrani (depasind 30 de ani) si daca vei face si alte boli (viroze respiratorii, infectii obisnuite, diaree, de exemplu) ficatul tau va suferi tot mai mult pana nu va mai face fata. Poti face AST si ALT, doua analize de sange care arata cate celule hepatice mor in prezent (cateva mor natural, dar daca valorile sunt crescute, aceasta se datoreaza proteinelor si nu virusului care in clipa asta nu te afecteaza)

| beniamin1991 explică (pentru Brigaela):

O ultima intrebare.
Sunt mai multe feluri de proteine, unele mai complexe care contine si altele pe langa proteina si altele care contin numai proteina.
Cum imi poate afecta ficatul, de exemplu, o proteina ca aceasta : http://suplimente-nutritie.ro/......d_224.html

Care contine urmatoarele :

Concentrat proteic din zer -30, 03 g

Proteina izolata din zer -1, 25 g

Variatia ingredientelor -+/- 5%

Contine o sursa de fenilalanina.

Alte ingrediente: agent de afanare-maltodextrina, arome naturale si artificiale; indulcitor-acesulfam K.q.s.

Practic,acea proteina,are numai proteina si atat,nu tu taurina,creatina si altele,doar proteina pura.
Mai nou se vand proteine si in farmacii,unii spun ca fac bine ficatului si sunt mai mult decat recomandate.
Proteina este compusa in mare parte din aminoacizi,nu vad cum ar putea face rau ficatului.
Ai auzit de vreo persoana care din urma consumului de proteine,sa cada lat,ca vai,i-a distrus viata/sanatatea?
Bine acum depinde de genetic,dieta,stilul de viata al acestuia.
Daca unul cu viata sedentara si anemic,s-a apucat de proteine si i-a facut rau,aia nu inseamna ca asta se aplica la toti.
Adica eu nu vad problema atat timp cat este doar proteina si nimic altceva,iar aceasta se consuma cu un regim alimentar bogat echilibrat,fructe,legume, carne, lapte + complex de vitamine si minerale impreuna cu regeneratori hepatiti si chiar arginina, spun unii, combinata cu regeneratorii hepatici : liv 52, essentiale forte.

| Brigaela a răspuns (pentru beniamin1991):

Dieta cu exces de proteine obliga ficatul sa metabolizeze multe proteine si il forteaza, ceea ce incet-incet il distruge. In farmacie se gasesc aminoacizi esentiali 9dintre cei pe care organisumul nu-i sintetizeaza) cum este arginina, nu concentrate proteice. Nu stiu pe nimeni care sa fi cazut lat, stiu insa o colega care era infectata cu virus B fara sa stie si urma consumului unui produs pe baza de proteine din soia (pentru slabit) a facut citoliza heaptica incat a stat vreo 3 saptamani internata si in convalescenta vreo 8 luni (pana ficatul si-a revenit cu chiu cu vai. A aflat tot atunci ca are infectie cu virus B, dar nu virusul i-a distrus ficatul, ci dieta cu concentrate proteice i-a distrus mare parte dintr-un ficat fragilizat de virus. S-a recuperat, duce o viata relativ normala, dar are numeroase interdictii 9stre, oboseala, paracetamol, alcool in orice forma, contraceptive, sarcina, etc).
Tu nu cred ca ai studii medicale, asa ca ma intreb cum ai vrea sa intelegi cum fac proteinele rau ficatului? stii macar care sunt etapele de metabolism hepatic al proteinelor, enzimele implicate, consumul de energie? daca nu le stii, cauta-le intr-un tratat de fiziologie si vei intelege atunci cum excesul de proteine face rau ficatului. Vei vedea cat de lung si dificil e procesul pe care il face ficatul pentru a obtine din proteine straine aminoacizi si apoi proteine umane si vei intelege la ce stres iti supui ficatul. Medicul care te-a tratat cu interferon ti-a permis sa iei asa ceva sau i-ai ignorat parerea?
Liv52 are mai mult efect placebo decat alt efect, iar essentiale are mici efecte protectoare (nu regenerative hepatice) dar care apar numai si numai daca se respecta un regim alimentar si de viata adecvat.

| beniamin1991 explică (pentru Brigaela):

Bine,chestia cu colega, ea a vrut sa slabeasca, poate s-a supus si la altele precum infometare, sau daca nu, cel putin un regim alimentare neadecvat.
Eu consum asa ceva de 6 luni si ma simt mai bine ca niciodata,am o forta extraordinara,energie, nu a aparut niciun semn care sa ma puna pe ganduri, deocamdata, poate ca o sa apara sau poate nu.
Eu iti dau alt exemplu, antrenorul meu de fitness a avut hepatita c de la 21 de ani, era in Franta, s-a apucat de fitness la 23, e foarte facut, consuma proteine de o viata intreaga, acum are 53 de ani,zice ca e perfect sanatos,arata perfect sanatos,ba mai mult,imi povestea ca consuma si inca mai consuma proteine expirate,bine,chiar daca e trecum termenul,companiile,sunt obligate prin lege sa puna data de expirare mai devreme cu cateva luni,nu sunt chiar expirate,teoretic.
El de o viata intreaga,consuma proteine si toate tiganiile ce le mai gasesti la un shop de culturism,se intampla sa detina unul,nu are absolut nimic.
Ma rog,stii cum e,mituri si legende exista mereu.
Nu am studii medicale,poate ca nu am cum sa inteleg.
Medicul meu nu a stiut,a aflat acum de curand, mi-a spus sa nu iau asa ceva, mi-a spus si inainte de a avea intentia de a face sport, sa nu iau asa ceva.
Eu asa stiam, ca liv 52 si essentiale sunt numite regeneratoare hepatice.
Chiar pe prospect scrie ceva de genul :
Capsulele de Liv 52 stimuleaza regenerarea tesutului hepatic.
Acum,eu nu am laborator acasa sa fac teste si cum se manifesta la om,care este efectul lor,nu am de ales decat sa cred eticheta pe cuvant happy.

Totusi,am sa renunt la el,intr-o buna zi,acum mai am jumatate de cutie,nu ma apuc sa o arunc,o termin si incerc sa obtin un shake de proteine naturale.
Un exemplu ar fi fulgii de ovaz cu lapte,ca nu imi place sa ii iau cum fac altii,cu o lingura de miere, simt ca ma ineaca.

Dar, ce se intelege prin " Dieta cu exces de proteine "?
Dieta cu exces de de proteine ca si prafuri sau toate tipurile de proteine?
Si carnea contine proteine, orezul si fasolea contine proteine, eu daca iau 5-6 mese pe zi numai din astea, ar reprezenta un exces de proteine, mai mult decat produce corpul si sintetizeaza.
Dar, banuiesc ca te-ai referit la prafuri.

| Brigaela a răspuns (pentru beniamin1991):

Nu, colega mea nu s-a supus nici unui regim de infometare, pur si simplu a inlocuit o masa cu un shake proteic si o gustare cu un baton proteic. N-are legatura cu infometarea, fiindca ti-as fi spus.
Daca tu vrei sa-l crezi pe antrenorul tau (care are un comportament iresponsabil dupa cum singur descrii), nu este deloc o problema, pana la urma este sanatatea ta in joc. Medicul are saracul dreptate, dar pana la urma nu iti poate face bine cu forta, nu iti poate interzice sa te sinucizi lent, e alegerea si dorinta ta.
Dieta cu exces de proteine este cea in care mananci numai carne, soia si lactate sau in care iei suplimente proteice. calculeaza si tu cate kilograme de carne ar trebui sa mananci pe zi ca sa ai un aport de proteine de dimensiunile celor pe care le ei din pastile si ai sa te ingrozest. Atunci iti vei da seama ca asa ceva nu poate fi sanatos (ar trebui sa mananci 5-6 kilograme de carne la fiecare masa).
Asa cum ti-am zis, eu raspund aici ca sa ii ajut pe aomenii care VOR sa fie ajutati, nu pe cei care vor sa auda numai ce le convine. Prin urmare, este viata ta, decizia ta, dar sa retii ca ai fost atentionat de doi medici (medicul tau curant si cu mine)

| beniamin1991 explică (pentru Brigaela):

Ma tem ca ati interpretat gresit,nu vreau sa aud ce imi convine ci sfaturi si informatii,asa pentru cultura mea generala,sfaturi pe care le voi avea in vedere.
Eu am postat,pe sistemul "Uite,acesta este cazul,ce parere aveti?"
Cat despre antrenor,nu stiu cum va puteti face o parere despre el cand nu il cunoasteti,mi-a aratat buletinul de analize,avea un dosar mare, ma rog.
Cat despre colega, niciodata nu se inlocuieste masa cu un shake sau mai stiu eu ce produse, astea se numesc suplimente alimentare, majoritatea se iau pe baza unui regim de 2000 de calorii,daca dansa nu a stiu cum sa le administreze,e partea a doua,dar asa nu se administreaza + ca multi se feresc de produsele din/cu soia,cand vine vorba de proteine,si eu ma feresc de ele,numai din spusele altora,se plangeau ca nu se simt bine,dar era ceva minor,nu ca colega dumneavoastra.
Oricum, eu va multumesc frumos ca mi-ati raspuns, nu am vrut sa par arogant sau mai stiu eu cum, multumesc frumos, o seara placuta va doresc.

| StoenescuIonel a răspuns (pentru beniamin1991):

Eu am avut aceeasi problema, nu sta pe net la taclale si fa ce trebuie, mergi la u nspecialist in astfel de probleme.
Pe mine ma urmareste dr Ditoiu, hepatolog de la Fundeni, l-am gasit in privat, este un medic exceptional, a terminat facultatea cu nota zece- si a lucrat 30 de ani la spitalul Fundeni. Il gasesti pe net. Am viremie nedetectabila si ma simt foarte bine, mucesc, fac sport, etc Succes

| Brigaela a răspuns (pentru beniamin1991):

Normalul laboratorului ste valoare normala a analizei (la om sanatos) facuta prin acea metoda in acel laborator. Este data in paranteze, deci mi-ai dat-o.
Incarcatura virala este mare, dar nu extrem de mare (am vazut incarcaturi virale de milioane de copii). Asta inseamna ca ai infectia, dar ea nu este foarte activa, adica virusul nu se inmulteste si prin urmare in acest moment nu te afecteaza prea rau dar nici nu poate fi tratat cu antivirale.

Abh
| Abh a răspuns:

Viremia trebuie sa fie negativa ca analiza sa fie OK.

| beniamin1991 explică (pentru Abh):

Pentru altii,poate ca da.
In cazul meu,nu stiu ce sa zic,nu cred ca are cum sa fie negativa cand eu am avut hepatita b + un virus numit antigen, virus hepatic, de care nu am cum sa scap.
Nu cred ca o sa am vreodata viremia negativa, poate doar valori scazute.
Sau poate ca conform valorilor se stabileste daca aceasta este pozitiva sau negativa, n-am habar.

| beniamin1991 explică:

Inca ceva, macar daca nu va pricepeti, sa-mi recomandati va rog un forum de specialitate, activ, cu persoane competente de a-mi interpreta rezultatul analizelor.

| sanbu a răspuns:

Decat sa stai si sa te iei dupa toti pe net (fiecare cu parerea lui) mai bine du-te la Dr Ditoiu de pe hepatite.ro, care face chiar asta- se ocupa de boli de ficat. Stiu mai multe persoane care au fost la el si au lamurit cazuri care erau plimbate de colo colo aiurea

| Moise_Simona_Maria_1987 a răspuns:

Buna seara,
Am si eu o intrebare la voi:
-Am facut si eu analizele viremiei rezultatul fiind 738Ul/mL (429 5 copii/mL) -20.0 uL/Ml 170000000 Ul/mL
1Ul/mL=5.82 copii/mL