| Anonim0091 a întrebat:

Seara nu pot sa adorm!

Pot, dar cu greu.
Cand ma pun in pat ma tot gandesc la ce o sa fac maine, la ce mi s-a intamplat ziua respectiva, si de cele mai multe ori imi zic in gand ca sa incerc sa nu ma mai gandesc la nimic sa adorm. pentru ca atunci cand ma culc si ma gandesc la ceva, nu pot sa adorm nici al naibii.

Cum sa pot sa ma culc mai repede si mai usor, dimineata e scoala, si eu reusesc sa adorm foarte tarziu...
Dimineata nu ma pot trezi, cum sa pot adormi usor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Este o problema a energiei, nu a somnului. Cred ca activitatea ta este redusa, nu prea faci efort fizic mult, si din aceasta cauza, atunci cand vrei sa te duci la culcare, acea energie nu este consumata, si de aceea nu poti dormii.
Diferenta intre 2 oameni care nu pot dormii, este ca cel care adoarme primul, a facut mai multa miscare.
Du-te pe afara, joaca football, fa treaba, ceva sa obosesti toata ziua, si noaptea nu vei mai avea timp de gandire, ci vei adormii imadiatwinking

9 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Pff am trecut si eu prin asta.
Daca nu obisnuiesti sa stai foarte mult la calculator, parerea mea e ca e de la stress.
Ori ai probleme in familie, ori la scoala, sau orice altceva. Daca patesti asta de mai mult timp ar fi bine sa mergi la un psiholog, sau daca ai probleme sa vezi de unde pornesc ele si sa le rezolvi.
Somniferele se dau doar pe baza de reteta.
Pana atunci mergi la plafar sau la farmaciile naturiste si cere-le un ceai anti-stress + un calmant pe baza de valeriana.
Nu au efecte adverse si asa vei adormi mai repede.
Alte sfaturi:
-nu sta prea mult la pc
-nu manca mult inainte sa te culci
-sa nu bei coca cola
-nu manca foarte sarat sau foarte picant
Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Irinushh a răspuns:

Asa patesc si eu mereu, asa ca imi fac un pahar cu lapte caldut si ma uit la tv la ceva mai plictisitor...si usor-usor ma ia somnul.
Fa ceva sa te trezesti mai devreme intr-o zi ca sa fii mai obosit seara si sa adormi mai repede. Asa o sa iti reglezi orele de somn. Eu una asa fac.big grin

| BellaKiოNana a răspuns:

Obosestete pe parcursul zilei mai mult, iar seara numai te vei pune in pat si nici nu vei observa cind ai adormit

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Fa ceva efort fizic si ia-ti telefonul/mp3 playerul sau ceva unde asculti muzica pune castile si lasa asa pana dimineata ca adormi doar ca se descarca

| thecakeisalie a răspuns:

Fa exercitii fizice inainte de culcare, citeste si/sau asculta muzica.
La mine oricare dintre ele sau toate combinate merg.

| Daneiulian a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu te mai gandesti la ziua de maine sa te gandesti la ce iti este tie cel mai drag de exemplu o fata care iti place te gandesti cum sa o cuceresti si adormi ff repede

| BoyX6Boy a răspuns:

Salut! Mama mea, nu poate adormi, de stres si munca...Nu vine obosita dar nu prea poate adormi, stii ce face mami?!
Afla aci:
-sta cu telecomanda in mana si se uita la TV, filme alb-negru si adoarme!

| misterious92 a răspuns:

Nu tine neaparat faza cu exercitiile, se intampla ca si persoanele care fac efort fizic regulat sa adoarma mai greu daca incaperea nu este aerisita sau e prea cald/rece.Aeriseste 30 de min si apoi te pui in pat, cu un ceai de tei(calmeaza).Cu timpul poate devenii o problema insomnia asa ca incearca sa nu te mai gandesti la nimic cand ajungi in pat. Sper sa te ajute sfatul meu.

| nwoisclose a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.Si nu e vorba de miscare.Fac sala de 4 ori pe saptamana foarte intens si asta nu ma scapa de problema.Noaptea am o energie cum nu am avut toata ziua iar dimineata sunt mort de oboseala.Parca ar fi fost 8 ore de munca nu de somn.