| HappyPills a întrebat:

Semintele de floarea soarelui ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mariobros a răspuns:

Semintele de floarea soarelui contin cca 40% ulei, din care o parte, daca nu cumva aproape tot, este asimilabil de catre organism. 10 gr de ulei au cca 90 Kcal. Consumate in exces, cred ca au o influenta asupra greutatii, insa consumate moderat, ca alunele de padure sau miezul de nuca, pot avea efecte benefice organismului.

25 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ingrasa daca sunt consumate in exces.Contin grasimi.

| cretzufinish a răspuns:

Parerea mea despre seminte e ca, desi au multe calorii, sunt mult mai sanatoase decat o punga de chips-uri...asa ca daca ai pofta mananca-le cu incredere, mai au si niste acizi grasi foarte buni pentru organism, dar fara sa faci abuz. Fii atenta la locatia in care le consumi si mai ales la dantura big grin

| unicka a răspuns:

Eu le cumpar de la farmacia verde sunt decojite si neprajite, celelalte cu sare ingrasa daca mananci in cantitati mari.

| anonul a răspuns:

Orice ingrasa in cantitati mari, uita-te pe ambalaj si vezi cate calorii au.

| dia_2587 a răspuns:

Nu ingrasa decat daca le consumi in cantitati destul de mari. Insa incearca sa eviti sa consumi seminte care au sare, pentru ca nivelul crescut de sare duce la retentia de apa in organism si astfel vei parea mai plinuta decat esti de fapt.

| GiuliaTamas a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunt si prajite si au sare multa, ingrasa dar doar daca manaci o punga plinahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca semintele de floarea soarelui ingrasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ingrasa daca mananci in cantitati foarte mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingrasa daca abuzezi de consumul lorhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca in cantitati mari ingrasa, dar au si vitamine si efect antioxidant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa crede-am si eu ca ingrasa, semintele contin grasimi dar grasimile nesaturate nu ingrasa. Daca depasesti numarul de calorii pe zi si nu ai activitate fizica atunci asimilezi. Sper ca am fost de ajutorwinking

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai sanatoase. dar cred ca ingrasa daca mananci multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Am facut un mic experiment si am pus intr-o cana alune. Si in alta seminte. De dimineata m-am uitat si in cana cu alune am observat ca apa din ea era mai...nu stiu mai curata ...mai fara conservantii decat cea din cana cu apa si seminte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba nu ingrasa.reduc colesterolul si au si grasimi bune care nu ingrasa si reduc stresul.normal ca mankat in cantitati marii te face cat o baluba in timplaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff...ingrasa

| Drunkenhearts a răspuns:

Ffffffffff muuuuuuuult, doar uitete pe spatele ambalajului sa vezi cate calorii au!

| luminita_4984 a răspuns:

Da ingrasa, au calorii

| Zbarcea_mari_1995 a răspuns:

Semintele consumate in cantitati mici sunt bune pentru organism deoarece ele contin crom, acesta ajutang la ardere grasimi

| anamaria_1430 a răspuns:

Da. eu zic mai bine inloc de seminte de floarea soarelui sa iti ei alune de padure si migdale, neprajite ...sunt delicoase si daca nu ai probleme cu colesterolul, uleiurile din alune si peste de exemplu sunt foarte bune. iar si alunele astea, trebuie consumate cu moderatie.ca si semintele de astfel.

| Ancutza_Costache_Tanase_1983 a răspuns:

Acestea au cocteilul perfect de fitochimicale pentru a te ajuta in pierderea kilogramelor, facand posibila o buna digestie. Sunt bogate si in acid folic, un nutrient de baza pentru femei, dar si grasimi bune, vitamina E, seleniu si cupru, elemente esentiale pentru o inima sanatoasa si pentru prevenirea distrugerii celulare.

| DJILI a răspuns:

Orice produs consumat in exces ingrasa. Semintele sunt mult mai sanatoase decat cipsurile sau tigarile. Celor care consuma seminte le recomand semintele DJILI fara sare. Sunt foarte gustoase. In curand vom lansa un pachet aniversar, care va avea o gratuitate. Pentru mai multe informatii puteti vizita www.djili.ro.