| anonim_4396 a întrebat:

Si-a ameliorat sau vindecat cineva anxietatea mare cu terapia la psiholog (terapia cognitiv comportamentala)sau citirea cărților de psihologie? Psihologia și Dumnezeu, astea sunt șansele care mi-au mai rămas.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Va mai spun pentru a 1000-a oara anxietatea ca si "afectiune" se trateaza in primul rand medicamentos, la psihiatru, nu iti reface nimeni serotonina si dopamina din vorbe, de cele mai multe ori platiti psihologii degeaba, acesti mincinosi care iti vorbesc frumos dar nu spun ca nu au cum sa te ajute!
Este ca si cum cineva iti promite ca iti trateaza diabetul din exercitii fizice si vorbe placute si nu te invata sa iei si insulina!
Mai intai se merge la psihiatru si daca se doreste se merge si la psiholog in paralel, daca vrei sa te invete cum sa gestionezi fricile, insa psihologul nu a vindecat pe nimeni, te face sa te obisnuiesti cu tulburarea atat tot.
Anxietatea este ceva complicat si dureros iar tratamentul este de lunga durata, daca cu tratament si nu trece decat dupa foarte mult timp, unele frici ramanand insa, cum credeti voi ca 10-100 sau 1000 de sedinte la psiholog te fac sa te vindeci de ceva cronic?
Multi aveti acces la internet, de ce nu folositi informatiile?

| Celdrept a răspuns:

Nu o sa te ajute Dumnezeu în chestii de astea! Mergi la un psiholog bun daca vrei sa fii bine.

| TudorDD a răspuns:

Dumnezeu. Dumnezeu m-a trimis pe mine. Vii sau plec?

| catomulcomitet a răspuns:

1) ce diagnostice sau ce probleme ai?

2) ce tratament faci?

3) pana in prezent ce simti ca te-a ajutat cat de cat? (medicamente, rugaciuni, carti etc.) Si in ce fel te-au ajutat mai exact?