| anonim_4396 a întrebat:

Pot invata terapia cognitiv comportamentala singur din cărți de psihoterapie practica ca să ma ajut fără sa merg la psiholog? Ma refer la cărți făcute pentru publicul larg deci pe înțelesul tuturor.
As avea șanse sa ma ajut singur acasa cu ajutorul cartilor exact cu terapia asta care o face psihologul în cabinet?
Sau e greu?
Eu o sa încerc dar nu știu dacă o sa reusesc.
Voi ce ziceți?
Speranța moare ultima.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TantiLizica a răspuns:

Deși există cărți pentru terapia cognitiv comportamentala care pot să te ajute, plus exerciții pe care le poți face zilnic pentru a stăpânii aceasta formă de terapie, este mult mai eficient sa mergi la un terapeut acreditat deoarece acesta îți poate oferi ședințe personalizate. Un terapeut bun își poate da seama de problemele pe care le ai în gândire și îți oferă îndrumare. Cu toate acestea TCC este focusată pe exercițiu si rutină, este recomandat (cred ca aproape mandatoriu) sa completezi exerciții periodic, iar la acest capitol cartiile te pot ajuta foarte mult. Când vine vorba de terapie, ședințele cu terapeuți sunt mereu mai bune decât lectura, însă nu lasa asta să te descurajeze. Sunt foarte mult oameni care nu au opțiunea de a merge la terapie, iar in cazurile de genul cărțile sunt mult mai bune decat nimic.