| anonim_4396 a întrebat:

Sotul meu face hemo dializa de 2 ani, cum il inscriu pentru un transplant renal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa vorbesti cu medicul nefrolog care il ingrijeste sa vezi daca are criteriile necesare pentru a intra pe aceasta lista (varsta, afectiunea de care sufera).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa vorbesti cu medicul de familie, un transplant se face de obicei in momentul in care aproape ca nu se mai poate face nimic alternativ.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu care este situatia sotului tau, dar eu fac dializa de 1, 5 ani si m-am inscris pe o lista de asteptare de cum am intrat la dializa la Spitalul Fundeni. Iata cum am procedat:
-am cautat in SpialulFundeni sectia de dializa care este in cladirea din fata portii cum intri dela captul trolebuzului la parter
-acolo exista o usa pe care scrie Transplant Renal
-primesti niste formulare care trebuiesc completate si se stabileste o zi pentru proba de sange
-vii in ziua stabilita dai singe si astepti rezultatul analizelor aproximativ 3 saptamani
-din momentul acesta treaba este aproape gata.se intocmeste dosarul te intreaba datele personale(telefon, adresa etc)si se cheama ca esti pe lista de asteptare.Vecinul meu de pat a fost chemat dupa mai putin de un an.Are trei luni de cand a facut transpalnt si se simte foarte bine.Am inteles ca nu exista un rand.Atunci cand exista un rinichi calculatorul compara analizele acelui rinichi cu cele ale pacientilor de pe lista si cine are cele mai apropiate date este chemat.De obicei sunt chemati 2 sau 3 pacienti si numai unul primeste rinichiul. Ceilalti doi pleaca acasa.Stiu un nene care a fost chemet de 4 ori si a plecat acasa de fiecare data. Ultima data desi avea analizele cele mai apropiate de cele ale donatorului nu a putut primi rinichiul deoarece era un rinichi de copil iar el are 130 de Kg.Eu nu am fost chemat niciodata dar nu disper.Nu ma despart de telefon nici la toaleta.Cam astea sunt informatiile pe care eu le stiu.Nu ramane decat sa te inscrii si Domnul sa-Ti dea tari si putere sa-ti astepti randul.
Un Dializat