| anonim_4396 a întrebat:

Spalatul fetei cu apa rece dimineata este o practica sanatoasa sau nu?
De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| oanamaria12333 a răspuns:

Este foarte sanatos urmeaza aceste informatii: Pentru o igiena corecta a fetei trebuie sa tineti cont de tipul de ten si de patologiile asociate acestuia, precum ridurile sau petele. Puteti folosi sapunuri hidratante, blande si lotiuni speciale de curatare a fetei, disponibile in farmacii. Este bine sa cereti recomandarea medicului sau a farmacistului inainte de a achizitiona o astfel de lotiune.
Sapunurile nu sunt recomandate pentru spalarea fetei decat daca sunt hidratante. In cazul persoanelor cu tenul uscat, acestea sunt interzise complet, fiind inclocuite cu lotiuni speciale de curatare a fetei.
Spalatul pe fata de mai mult de doua ori pe zi(dimineata si seara) nu este indicat deoarece stimuleaza secretia de sebum. Totusi daca simtiti ca aveti tenul incarcat, va puteti spala numai cu apa obisnuita (in conditiile in care nu este foarte calcaroasa) sau cu apa termala. Spalarea excesiva a fetei va cauza, de asemenea, secretia de sebum si va contribui la ingrasarea tenului. Un alt factor important este temperatura apei, cea fierbinte fiind interzisa pentru toate tipurile de ten. Evitati sa folositi servetele umede pentru curatarea tenului, intrucat acestea contin substante care afecteaza tenul si care pot produce iritatii, explica dr. Gilia Oprea, medic specialist dermatologie.
Nu exista tehnici speciale de curatare a tenului, fiind indicat orice tip de miscare, cate vreme este acoperita intreaga suprafata a fetei. Mai important este modul in care uscam fata, tamponarea fiind cea mai recomandata. Uscarea tenului cu ajutorul prosopului este o metoda destul de agresiva, putand cauza mici leziuni cutanate sau infectii, a precizat dr. Mihaela Vidan, medic specialist dermatolog.
Persoanelor carora au inceput sa le apara riduri le sunt recomandate solutii de curatare blande, hidratante.
Autor: Redactia MedLive.ro
In fiecare dimineata vitMATINA iti aduce sfaturi clare si concise care te ajuta sa traiesti sanatos.
Funda?

| anonim_4396 explică (pentru oanamaria12333):

Nu imi apare funda in dreptul intrebarii deci scuze...

| Anq209 a răspuns (pentru anonim_4396):

Maine sau peste cateva ore iti va parea(din propia experienta)Funda, glumeam laughing))), dar daca vreiwinking

| anonim_4396 explică (pentru Anq209):

Am dat-o deja. tongue

| Anq209 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo, merita happyNu vreau o funda fara sa o meritbig grin

| anonim_4396 explică (pentru Anq209):

Uite, ai primit un vot. happy

16 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Nu stiu cat de sanatoasa e dar eu ma spal numai cu apa calda.

Se zice ca apa rece te invioreaza, dar nu stiu ce sa zic acum... mie tot nu-mi placelaughing mai ales iarna! Groaznic.

| Hăgiul a răspuns:

Spalatul cu apa pe fata dimineata este una dintre cele mai vechi practici igiene. Fie la ochiul raului, lacului sau a paraului, fantele isi lasa fruntea aplecata peste braul incins cu cingatoare pentru a i se reflecta cat mai clar chipul pe intinsul peticului de apa. Daca decenea agitata, atunci ziua aceea era destinata ghinionului si era un semn de rau augur in cazul unei casnicii. In schimb, daca linul neted era linistit, ziua avea sa fie frumoasa.

In zilele noastre inca se mai pastreaza acest obicei, recomandat si de biserica deoarece, zic ei, se pare ca noaptea asupra noastra, fiind in somn, se lasa plumbul duhurilor rele si prin spalare, il alungam asemenea botezului cand pruncului ii este iertat pacatul originar.

Daca insa sunteti superstitios, spalatul cu apa rece dimineata este o metoda de inviorare si o atingere de optimist de poate dainui o zi intreaga!

| NOBODY a răspuns:

Lasă Cartoon Network-u'

| anonim_4396 explică (pentru NOBODY):

Adica? La ce te referi mai exact?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor!

| TraficantăDeDulciuri a răspuns:

Daca ai tenul uscat sau normal dimineata spală-te cu apa rece. Daca ai tenul gras sau mixt spală-te cu apa calda nu fierbinte.

| RoxyAngelPink a răspuns:

Este sanatoasa.Pentru ca iti ajuta tenul. Doar atat stiu!

| Marius7121 a răspuns:

Este sanatoasa dar nu te spala cu sapun

| oanamaria12333 a răspuns:

Asta e bine

| WhiteAlex a răspuns:

Vezi aici, poate te ajuta http://www.infosib.ro/......-dimineata

| anonim_4396 explică (pentru WhiteAlex):

Eu stau la tara iar apa de la robinet vine direct din fantana deci nu contine clor.