| GabrielaCriss a întrebat:

Spuneti-mi si mie o dieta care sa ma faca sa slabesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, mergi pe o alimentație săracă caloric dar care să asigure minimul de săruri și minerale organismului pentru buna sa funcționare, practicarea unui sport de masă pentru arderea caloriilor, hidratare.
Pa, pa.

| veronica a răspuns:

Mamanca un mic dejun bogat adauga salate la pranz bea multa apa si nu mai manca dupa ora 7 amiaza

| DayByDay a răspuns:

Cred ca medicul nutritionist o sa-ti zica exact de ce dieta ai nevoie. Totusi, iti recomand sa nu mai mananci dupa ora 18, sport minim 2 ore pe zi si mananca doar mancare sanatoasa, fara dulciuri, prajeli, fast food sau sucuri acidulate. O seara frumoasa!

| Evolution a răspuns:

Deci eu vă zic următorul lucru.
Lăsaţi dietele, prostiile şi alte chestii de slăbit pentru că nu o să vă facă bine.
Nu mai mâncaţi dulciuri (chipsuri, sucuri, cornuri si alte prostii).
Mananca incet (ca sa aiba timp stomacul sa digere) cat mai diversificat si incearca sa te uiti mereu la orice aliment ce contine, sa aiba cat mai multe proteine si vitamine.
Sunt si niste batoane de slabit (siluet bar, idealbar etc.) care sunt foarte bune, adica ţine locul la ceva dulce.
La unele persoane nu le plac gustul dar au gust de ciocolată amestecată cu ceai verde şi alune (cel puţin eu aşa simt + conţine ce am zis mai în sus)
Fă sport, mişcare multă.
Nu te mai limita la prostiile de diete, ai grijă ce bagi în gură şi trebuie să şi alergi, nu să faci foamea o zi în pat, că nu o să te ajute în nimic, doar o excursie până la spital.
Eu spun ce a funcţionat la mine, tu faci ce vrei dar cam aşa e logic cel puţin pentru mine.

| BloodyLips a răspuns:

Dieta dukan happy

| yuly04 a răspuns:

Eu am tinut 3 luni o cura cu salata de varza si piept de pui la gratar fara paine foarte multa apa si nimic in rest si am slabit 22 de kg.Nu iti va face rau o sa te simti mai usurata mai energica si o sa iti taie pofta exagerata de mancare in caz ca mananci mult. Daca o sa incerci iti urez mult succes :*

| andozaurus a răspuns:

Parerea mea e ca nu trebuie sa tii o dieta stricta pentru ca asa te infometezi si nu ajungi la nici un rezultat.Fa mult sport.