| mIsTeR a întrebat:

Stafidele sunt bune pentru ficat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Nu stiu, dar stiu ca sunt bune pentru cresterea paruluiwinking

daniela
| daniela a răspuns:

Stafidele sunt recomandate persoanelor cu imunitatea scazuta, datorita continutului ridicat de vitamine (A si B) si minerale (calciu, magneziu, potasiu, iod, fier). Aceste fructe tonice sunt benefice in bolile pulmonare, renale si in astenii. Efectele consumului sunt vizibile dupa cateva zile de tratament. Aceste tonice contribuie la pastrarea acuitatii vizuale pana la varste inaintate.Totodata Ele dau rezultate bune in tratamentul inflamatiilor cavitatii bucale (gurii) indeosebi a gingiilor. Stafidele fierte in ulei si in zeama de ridichi sunt folosite ca leac sigur in unele boli de piele.
Insa Stafidele consumate impreuna cu alte fructe si legume in cantitati mari sau dupa care se bea lapte sau apa minerala, produc deranjamente ale functionarii stomacului.

| mioara a răspuns:

Da pentru ca contine antioxidanti