| anonim_4396 a întrebat:

Stiati ca problemele vezicii biliare pot crea infectii urinare si vaginale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rozalia25 a răspuns:

Da, caci microbii circula de la vezica la caile urinare, si de acolo in vagin. La fel cu stafilococii din gat pot ajunge la inima daca nu sunt tratati la timp.

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Eu cred ca exista si exceptii si una din acelea sunt eu...desi ma supara vezica biliara de vreo 30 ani nu am avut niciodata infectii urinare sau vaginale...au cu totul alte cauze...asta este cam asa..."vai, sunt bolnava la ochi, lacrimez tot timpul, cand imi smulg cate un fir de par de la *pasarica*"! Dar, daca ai vrut sa ne faci sa citim articolele de pe net referitoare la afectiunile vezicii biliare, cel putin cu mine ai reusit, pentru ca am crezut ca a inaintat medicina si eu nu am aflat.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu... chiar asa?

| NoMore a răspuns:

Nu vad ce treaba are vezica biliara cu vezica urinara, uretere, vagin si alte organe pelvine. Vezica biliara o palpezi in hipocondrul drept... pe cand vezica urinara e in hipogastru.