| TomaLorin a întrebat:

Stie cineva cam cat ar costa o operatie de amigdalite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Operatia este de amigdale. Amigdalita este boala si nu exista forma " amigdalite" decat cand se vorbeste de mai multi bolnavi.
Cat priveste intrebarea ta, te duci la medicul de familie cand te doare in gat si-i spui ca vrei sa mergi sa te operezi gratis. Daca nu vrea mergi la urgenta la spital. Dai un ciubuc si-i rogi sa te interneze pentru operare. Apoi, dupa internare, vorbesti cu un chirurg cu care te-ai inteles in prealabil si gata. Eu zic sa nu scoti amigdalele pentru ca sunt un protector al inimii si plamanilor. Daca te dor des fa urmatoarele (leacul este incercat de mine si alti copii din satul meu si a mers): ia niste petrol lampant ( http://www.e-chimicale.ro/gaz-lampant/pret-gaz-lampant.html ) si intr-un pahar pune o lingura de sare. Mesteca bine si apoi fa gargara 2-3 seri la rand cate o gura.

| Bula a răspuns (pentru Salontanul):

Sau pui cateva picaturi de petrol lampant pe o lingura de zahar (pana sa se umezeasca) si o inghiti. Repeti 2-3 zile, dimineata si seara, pana ce trece durerea si inflamatia/puroiul din gat.
Are un miros si un gust neplacut, dar e foarte eficace!

| Salontanul a răspuns (pentru Bula):

Si de ce imi spui mie? Spune-i lui!