| Vanesssa a întrebat:

Stie cineva care sunt efectele adverse ale schindufului? Am inceput sa iau pastile cu schinduf din dorinta de a mai lua in masa musculara si eventual si pentru cresterea sanilor. Precizez ca am 16 ani. Nu imi poate face rau, nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Principalii constituienți sunt găsiți în semințe care conțin mucilagii, nucleoprotide, albumine, ulei fix trigonelină (alcaloid), colină, ulei volatil, fitosterină, tanin, saponine, hidrați de carbon, săruri de fier, magneziu, fosfați, precum și saponină steroidică ce ajută la producția de hormoni sexuali.
Nu, nu-ti poate face rau, dar nu-ti va creste nici sanii. De ce? Pentru ca sanii nu sunt tesut muscular, sunt grasime. Si nu prea ai ce le face...thinking

| Vanesssa explică (pentru Ineys):

Sa inteleg ca ar fi mai benefic sa beau ceai de schinduf decat sa iau pastile?

| Ineys a răspuns (pentru Vanesssa):

Da, e mai naturist... acum nu stiu nu poti fi sigura ca in acele pastille nu sunt urme de chimicale. Parerea mea este ca totusi ar fi mai indicat sa intrebi un specialist, sau documenteaza-te si tu pe internet.tongue

3 răspunsuri:
| MgdDroopy a răspuns:

Deoarece boabele speciei conţin substanţe care în organism se pot comporta ca precursori ai hormonilor steroizi, se recomandă să se limiteze administrarea în cazul copiilor care încă nu au depăşit pubertatea.
http://www.bioterapi.ro/......duful.html