| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca inhalatorul Seretide Diskus poate determina dilatarea pupilelor? Mai mereu am pupilele dilatate si nu stiu de ce. La oftalmologie mi-a iesit ok, rmn la cap ok...nu stiu ce am. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Unul din efectele terapeutice ale Seretide-ului este acela de bronhodilatator, ce nu se metabolizeaza la nivel pulmonar, ajunge in sange si de aici, normal ca si la organe. Avand in vedere ca poate da ( in timp) glaucom si cataracta, s-ar putea ca el sa fie responsabil si de dilatarea pupilelor tale.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sanatate!

| Corina a răspuns:

Si sotul meu foloseste Seretide, dar n-am observat niciodata sa aiba pupilele dilatate. M-am uitat insa pe prospect si la posibilele reactii adverse este trecut si "afectari oculare". S-ar putea ca aceste afectari oculare, la tine sa se manifeste prin dilatarea pupilelor. Dar daca controlul oftalmologic si RMN-ul au iesit ok, iar faptul ca pupilele ti se dilata nu te deranjeaza, atunci nu ar trebui sa-ti faci griji. Pentru linistea ta insa, adreseaza-te medicului care-ti recomanda Seretide-ul. Sanatate maxima!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am remarcat efectul acesta.
Intre timp am cerut sa imi fie inlocuit medicamentul si noua schema nu mai am efectele astea secundare.
Am ramas cu crampele musculare, fluctuatiile de glicemie, pierderile de calciu din masa osoasa - modificari specifice tratamentului de lunga durata cu cortizon.
Inca mai caut sa inlocuiesc cortizonul.