| annammaryya a întrebat:

Stiti careva metode prin care sa nu mai imi rod unghiile? la cel mai eficient rasp dau fundita
mersi mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Sugestioneaza-ti pozitiv nivelul cognitiv: "eu de azi nu-mi mai rod unghiile!" Vai, dar stii ce urat arata o domnisoara cu unghiile roasesad!?
Poti face un meschin efort, in primul rand pentru tine, iar apoi pentru aspectul tau fizic.

| lia.d a răspuns:

Buna! rosul unghiilor este pana la urma un tic, deci tot de la creier vine, asa ca, incearca atunci cand nu realizezi si deja ai unghiile intre dinti, sa te gandesti ca ai curatat de curand o toaleta si ca ai miliarde de microbi care stau si se distreaza sub unghiile tale si abia asteapta sa-ti activezi tu ticul ca ei sa mearga in imparatia corpului tau si sa distruga pe acolo tot ce ating! Dca nu-i vezi nu inseamna ca nu exista! Si sunt multi, multi, enorm de multi si apoi in corp, in timp o sa faca ravagii! Iti urez sa scapi cat mai repede de acest obicei!

| marya a răspuns:

Gandeste-te ca unghiile tale sunt o groapa de gunoi
daca iti rozi unghiile arata cu multe pieliti ridicate nu e prea frumos nu? studiile arata ca baietilor nu le plac fetele care isi rod unghiile
o zi buna si sper ca te-am ajutat sa scapi cat mai repede...papa

| Lorelai a răspuns:

Parca exista oja cu un gust amar, nu stiu sigur, vezi si tu. Daca ai ambitie si vointa poti scapa de acest obicei. Trebui sa fie date in permanenta cu oja sau lac ca poate nu iti mai vine sa te mai atingi de ele asahee hee Chiar daca iti vine, abtine-te. O sa reusesti, sunt convinsa!

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Cand stai acasa si nu faci nimic da cu piper pe ele, ardei iute laughing sa vz ca te ardeie si te dezveti.sau dk te dai cu oja te dezveti, cu gandu ca strici manekiura, asa am facut eu

| Liberty a răspuns:

Gandeste-te ca ai bagat unghiile in pamant, unde sunt ffff multi microbi si tu le bagi dupa aia in gura.scarbos.Oricat de mici sunt, tot au microbi.cand le rozi gandeste-te ca bagi in gura ceva scarbos. Poate merge succes

| andreeutza_8900 a răspuns:

Ca sa sczpi de rosul unghiilor trebuie sa te gandesti ca ai foarte multa mizerie si ca nu e bine sa lebagi in gura pentru ca sunt foarte multi microbi sau poti sa mesteci mereu guma.ma bucur ca tea-am putut ajuta si daca imi vei da fundita iti multumesc foarte foarte mult si iti voi fi recunoscatoare

| missalwaysinlove12 a răspuns:

Pai cunosc multe colege care isi rod unghiile dar daca e poti sa scapi de ticul asta mestegand guma... eu asa am scapat sau rodand creioane si pixuri dar e alt tic prost... sper ca te-am ajutathappy