| ////////////// a întrebat:

Stiti ceva contra acneelor? pliz sfaturi.mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Pentru acnee e foarte benefica masca cu argila, aplicata in prima saptamana zilnic, dupa o baie de aburi cu musetel, apoi o aplici de 2 ori pe saptamana.

| Lora_6439 a răspuns:

Sapunul cu sulf face bine tuturor. Daca te speli de 2 ori /zi timp de 10 zile, iti dispar toate. Il poti folsi in continuare, preventiv.

| L a răspuns:

Am mai zis asta de multe ori, du-te la un dermatolog iti va da ceva exact pentru tipul tau de ten si pentru problema pe care o ai.~ Nu te lua dupa ce auzi ca a functionat la altii, pentru ca tie poate nu iti face bine produsul respectiv.`

| lovenrt a răspuns:

Zyneritu iti arde fata
foloseste clen din acela il gasesti peste tot
sau iit dau un sit cu niste chesti naturale pe care le poti face si tuhttp://www.acasatv.ro/......si-tu.html dai fundita?

| andreii2 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si iti va da o trimitere la medic dermatolog, decat sa te duci pe banii tai.winking

| Nikumai a răspuns:

Bunica mea m-a invatat sa iau malai si sa ma curat cu sapun amestecat, sa dau pe fata chiar daca este inconfortabil cand te cureti pe urma vei avea un ten placut la atingere dar sa nu freci cu inversunare pentru ca s-ar putea sa te friga sau sa ti se exfolieze pielea. pentru cosuri cel mai bine ie sa te speli in fiecare zi dupa fiecare treaba facuta mai intens. noi traim intr-un mediu poluat asa ca primul lucru pe care-l faci cand ajungi acasa spala-te pe maini. si conteaza si alimentatia nu consuma cola pepsi sucuri acidulate nu bea cafea alcool, mananca fructe bea apa plata si nu da des cu mainile pe fata asa faceam si eu prostia si din cauza asta aveam cosuri... sper sa fi fost destul de explicit sanatate si ai grija de tenul tauwinking

| larrii a răspuns:

Zineryt big grin
de la farmacie, costa in jur de 30 lei.

| Matei2003 a răspuns:

Poti sa folosesti suc de lamie iti spund din propria experienta. Poti sa adaugi si putin miere de albina sau apa sa dezolvi putin sucul de lamaie. Daca folosestisuc de lamaie cu putina apa aplica si poti lasa continutul peste noapte, sau foloseste suc de lamaie cu 2 lingurite de miere de albine. Poti sa dai si un cartof pe blender /mixter/razatoare si folosest zeama cartofului. Daca te decizi sa folosesti unu din "tratamentele" asate sa folosesti o creme dupa ce te speli cu apa ca de vara.