| Denisa_3969 a întrebat:

Stiti cum pot scapa de cosuri intr-un timp cat de cat scurt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| laracroft a răspuns:

Aceasta problema nu poate fi alungata atat de usor, doar daca nu doresti ca aceasta sa reapara.Am mai raspuns la intrebari legate de aceasta afectiune a tenului, pe care de altfel am avut-o si eu.Nu trebuie sa te simti complexata, cu totii avem complexe, dar trebuie sa ne impacam cu acestea.
Iti voi scrie si tie cum am reusit sa vindec aceasta afectiune.

Pentru inceput ar trebui sa stii ca nu este indicat sa storci cosurile, sau sa ai o "pasiune" de a le scarpina, nu vei rezolva nimic, vei provoca doar iritatii.Sa nu aplici niciodata lamaie pentru stoparea aparitiei cosurilor! Provoaca doar iritatii si disconfort.
Inainte sa aplic tratamentul eu imi curat fata cu Avene Cleanance, si cu apa termala tot de la Avene(care face minuni, sunt foarte multumita de ea).
Trecand de pasul acesta urmeaza aplicarea cremelor. Pot sa iti recomand din ce am folosit Zynerit, este foarte bun dar si daunator(provoaca iritatii, insa depinde si de textura pielli tale; pentru iritatii eu folosesc apa termala). Zynerit-ul il aplici DOAR pe locurile cu probleme!
In tratamentul vechi seara am folosit Skinoren care dadea si el rezultate insa este asemeni zynerit-ului, la fel de daunator pentru aspect(dupa ce ai aplicat crema nu te scarpina in a incerca sa stopezi durerea, cu timpul pielea se va obisnui)

Acestea sunt doar 2 produse din cele pe care le folosesc.Eu am urmat tratamente de 3 luni si pot sa spun ca da rezultate.Am avut noroc ca am mers la timp unde trebuia, dar iti recomand sa mergi la un control dermatologic, deoarece el stie cel mai bine ce tip de piele ai.

Ce pot sa spun, daca ai 14 ani pot fi administrate si pastile pentru stoparea aparitiei acneei, insa indicat ar fi sa vizitezi un dermatolog.
In legatura cu problema ta cu cremele, din cate stiu eu exista creme extraordinare, insa procesul este mai lung comparativ cu cel al pastilelor.

Succes!

8 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Eu folosesc pastile azitromicina, skinoren (crema sau gel) si diane 35(anticonceptionale), mai nou claritromicina(pastile). Acestea le iau de 1 luna si efectul este vizibil, eu le-am folosit pentru cosurile de pe spate.Am mai incercat si zynerit insa nu am fost f multumita, adica iti usuca fata la fel ca lamaia.
Ar trebui in primul rand sa tii regim adica exclus: dulciuri, bauturi cu acid.De asemenea ar putea fi si o problema cu ovarele si iti poti face un eco-abdominal. Iar apoi sa iei tratamentul, eu am respectat regimul si tratamentul si mi-au trecut cam jumatate din cate aveam in timp de o luna.Pentru un diagnostic cat mai exact ai putea merge la medicul de familie sa iti dea o trimitere la un dermatolog(ca sa nu mai platesti) si el iti va da scrisoarea medicala cu care vii iar la medicul de familie si iti da reteta gratuit(pentru ca aceste tratamente sunt f scumpe).
uite si cateva retete practice naturiste:
http://life.hotnews.ro/......-curat.htm
http://www.sfatulmedicului.ro/Acneea/tratament-naturist-pentru-acnee_1427
sper sa iti treaca cat mai repede si ca te ajuta ceea ce ti-am dat.pa-pa

| traficanta a răspuns:

Clar Zineryt. Ti le usuca repede, si se vede. Dar trebuie sa urmezi un anumit tratament pentru ceva timp ca sa nu iti mai apara dupa aia happy

| Minks a răspuns:

Te speli cat mai des pe fata, cu un sapun special (intrebi la farmacie) si iti dai cu ceva crema tot impotriva cosurilor. Cosurile apar din cauza bacteriilor, deci o igiena buna previne reaparitia lor.

| Pufuleti a răspuns:

Poti incerca si cu Cutaden [sub 10 lei]. La fel ca produsele mentionate mai jos, trebuie aplicat doar pe cosuri, pentru ca usuca pielea.
Insa, mai bine mananci multe fructe, bei apa, te speli mai des insistand mai mult, pentru a se duce pielea moarta [celulele alea de piele moarta].
Sau mai natural, stai la soare, le usuca el big grin

| Evaa a răspuns:

Cel mai bun produs este crema Retin A.

Dar se gaseste cam rar.

Am incercat si eu la toate farmaciile din oras si nu am gasit. Am avut noroc ca, cunosteam pe cineva care lucreaza la deopozitul care duce marfa farmaciilor si am cumparat-o de acolo.

Costa 15 lei. Nu e foarte scumpa. Trebuie sa te dai in fiecare seara la cosurile pe care le ai, dar sa nu dai pe langa.

Daca dai prea mult pe langa cosuri o sa ti se cojeasca pielea si se vede prea urat.

Eu ma dau seara si dimineata nu mai am cosurile.

Sper ca te-am ajutat :*

Http://www.gradina-online.ro/......A3426.html

http://www.util21.ro/......uriste.htm

http://www.naturaplant.ro/forum/topic.php?start=0&id_topic=882

| Ponk a răspuns:

Bea multa apa.Cosurile pot apare si din motivul dezhidratarii... Spalate pe fata cu sapun.Si cumparati o crema asa intr-o saptamana cosurile dispar happy bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Zynerit, fara indoliala. Dupa 3 zile deja ti se usuca cosurilelove struck. Baftaaaaaaaaa`!:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laserul.este perfect