| MrFunky2 a întrebat:

Stiu ca multi o sa luati in gluma asta, dar ma rog, asta e.
Am 14 ani si trec printr-o perioada foarte grea a vietii mele, in sensul ca sunt intr-o depresie
Efectiv..sunt ne sigur de infatisarea mea, adica ma consider foarte urat, ma gandesc ca sunt un nimeni, nu o sa am succes in viata, etcetera.Pun intrebarea asta la categoria "Sanatate" deoarece consider ca tine de sanatatea mintala.
Daca puteti sa-mi dati niste sfaturi in legatura cu asta, cum sa fiu mai confident etc as fi foarte recunoscator..Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Fiecare om este frumos in felul sau. Fiecare om are defecte, niciun om nu este perfect. Daca tu nu te apreciezi pentru ceea ce ești, cine ar face o? Crezi că în viața contează înfățișarea? Gândește te că sunt mii de persoane cu fel și fel de dizabilități care chiar și ar dori sa fie in locul tau. Zâmbește și bucură te de viață, deoarece trece timpul și o să vezi mai târziu ca ceea ce n ai prețuit la timp, nu se mai întoarce.

| Eduard619 a răspuns:

Eeee da, la varsta ta nu are prea multa relevanta modul in care arati.
Si ce te deranjeaza la infatisare mai precis?

| sweetys a răspuns:

Cititi sau recititi "Ratusca cea urata" asta sigur va ajuta. ( o sa vorbesc la plural fiindca vad ca sinteti mai multi). La varsta asta toata lumea are probleme cu infatisarea, este o varsta la care incep si schimbarile hormonele. Te ingrasi sau slabesti excesiv, iti apar cosuri pe fata sau par. Este o etapa a vietii, nime i nu scapa de ea. Acum vine problema abordarii. Care e pentru voi definitia frumosului? De unde stiti voi ca ceea ce multi considera a fi frumos nu este gresit. Sunt mii de cazuri in care oameni care nu aratau foarte bine la 14 ani la 18 ani au ajuns sa arata super bine. Am avut un caz in scoala in care in a7a arata ca naiba ( gras, plin de acnee si foarte timid din cauza asta), persoana in cauza a inceput sa manance mai putin si mai "sanatos", iar in a8a cand a intrat in prima zi in clasa, pentru persoanele care nu l.au vazut in vacanta a fost un soc. Aici depinde si daca tu faci ceva ca sa iti fie mai bine. Nu va zic sa mergeti la saloane de cosmetica, dar nici sa stati in casa si sa va ascundeti o viata intreaga. De retinut este ca inca sunteti adolescenti si ati ajuns la pubertate unde au loc schimbari atat fizice cat si psihice.

| ș53fan a răspuns:

Vreți să discutăm? Și eu sunt la fel! 0733857209 est numărul meu! In cazul în care aveți Whatsapp! Va aștept!

| JustAGirl333 a răspuns:

Am fix aceași problema...

| Alexandru_George_2002 a răspuns:

Poate te a consola, nu esti urat, nimeni nu e urat, fiecare e frumos in felul lui, si nu prea am inteles intrebarea, adica esti urat, cu ce esti diferit de alti?

| hamza97 a răspuns:

Salut e o perioadă normală din viața ta nesiguranță e problema cea mai mare am trecut si eu prin ea când eram mai tânăr dar am gasit cea mai tare si ușoară soluție așa am trecut eu prin ea,nici eu nu arăt bine sau sunt frumos pur si simplu nu im place ce văd în oglindă dar gândește te in felul următor nu îți poți schimba înfățișarea dar caracterul poți, alegeți un caracter ce fel de persoană vreii sa fii eu am ales glumeț, iertator, intelegator, cinstit, dulce si uite cu caracterul asta am ajuns sa am în jurul meu cei mai tari oameni cea mai frumoasa fata p.s în clasa a 11-a aveam o fata foarte frumoasa toți o doreau inclusiv eu băieții din clasa erau toți frumoși doar eu eram urat, știi care a fost greșeala lor nu au avut caracterul meu și uite că m-am ales eu cu fata am lăsat o să se îndrăgostească de mine si suntem de 6 ani împreună deci părerea mea intatestete fii mai isteț citește mult cât poți învăța să glumesti să lași oameni să vină după tine nu tu după iei si îți promit că o să ai parte de cea mai tare viata.

| marianamra a răspuns:

Nimeni nu-i perfect! Nu exista om urat, fiecare om are ceva frumos si ceva urat. depinde de persoana care il analizează! Fiecare om are un defect, la unii este vizibil iar la alții nu! Stai liniștit este doar o chestiune de timp! Fiecare om atunci cand se îndrăgostește de o persoana o vede pe aceea cea mai frumoasa cea mai deșteaptă! Si încă ceva, cei care sunt urâței cand sunt mici mai târziu vor fi cei frumoși... asta am văzut eu!