| caricatura11 a întrebat:

Sufar de tulburarea obsesiv compulsiva si am nevoie de ajutor de la persoanele care au mai trecut prin asta....stiu ca ar trebui sa merg la un medic psiholog dar as vrea niste sfaturi... ma retine ceva,, sunt mereu stresat si ma simt diferit
ma spal des pe maini si nu pun mana pe unele chestii...
astept niste sfaturi, dau funda
MULTUMESCC

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Faci greseala de a iti pune singur un diagnostic plus ca tulburarile psihologice cu acelasi nume au mai multe cauze. Numai un medic poate gasi cauza prin cateva sedinte cu tine. Cauza negasita nu poate fi eliminata iar rezolvarea problemei = 0. Daca eu iti arat tie o mancare arsa tu vei spune ca a fost focul prea tare. Un bucatar vede ca mancarea e patrunsa bine de foc deci a fost bun focul dar timpul prea lung, daca era focul prea puternic era arsa pe ext si nepatrunsa / cruda in profunzime. E o diferenta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sufar de OCD.
la fiecare se manifesta altfel, nu e neaparat vorba aici de spalatul des pe maini.
eu am alte obsesii, gen ca aia cu drobul de sare, parca pentru mine a fost inventata.

uite aici niste categorii:

Most people with obsessive-compulsive disorder (OCD) fall into one of the following categories:
-Washers are afraid of contamination. They usually have cleaning or hand-washing compulsions.
-Checkers repeatedly check things (oven turned off, door locked, etc.) that they associate with harm or danger.
-Doubters and sinners are afraid that if everything isn’t perfect or done just right something terrible will happen, or they will be punished.
-Counters and arrangers are obsessed with order and symmetry. They may have superstitions about certain numbers, colors, or arrangements.
-Hoarders fear that something bad will happen if they throw anything away. They compulsively hoard things that they don’t need or use.

eu sunt o combinatie intre checkers si aia cu contaminarea.

eu una nu o consider o afectiune daunatoare.
e normal sa fii uneori mai paranoia, sa fii obsedat de curatenie sau sa verifici chestii de mai multe ori sau sa ai anumite frici care par irationale si nedemne de luat in seama.
nu te duce niciodata la psihologi sau psihiatri.
nu ei decid ce e normal pentru tine.
lasa temerile astea cum ca ai fi criticat pentru ceea ce esti si ce te reprezinta, pentru ca lumea te critica oricum orice ai face!

esti perfect normal.
atata timp cat prin actiunile tale crezi ca vei fi mai in siguranta, nu te opri si fii asa cum esti tu.
sa fii diferit nu inseamna ca esti inferior.
iar stresul este ceva absolut normal in aceasta societate in care traim.

| caricatura11 explică (pentru anonim_4396):

E diferit. eu nu ating unele chestii cu gandul ca sunt infectate... imi acapareaza viata si e foarte stresanta, deoarece ii indepartezi si pe cei din jur usor usor...

| anonim_4396 a răspuns (pentru caricatura11):

Fii serios...asa ceva nu e grav.
si pana la urma se indeparteaza de tine oamenii infectati pe creier.

nu stiu daca te ajuta cu ceva, poate te ajuta sa te mai temperezi daca chiar te deranjeaza: din experienta mea si din absolut toate cazurile pe care le-am vazut, fix oamenii obsedati de curatenie si igiena se imbolnavesc sau sunt mai sensibili, iar aia imputiti si neglijenti cu igiena nu au nici pe dreacu.