| sorinul a întrebat:

Sunt astmatic, dar prietenii mei sunt toti fumatori. Cat de tare ma afecteaza faptul ca fumeaza in preajma mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te afecteaza extrem de mult. Sotul meu este astmatic si, la el in birou fumau doi colegi. Avea crize aproape zilnic (de obicei usoare dar de lunga durata). Acum nu mai fumeaza nimeni in birou si trec cateodata 3-4 saptamani fara sa aiba o criza.
Daca fumezi pasiv vei face complicatii severe ale astmului mult mai precoce decat ar fi cazul (bronhopneumopatie cronica obstructiva).

7 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Foarte mult te afecteaza fumul de tigara incearca sa nu stai in spatii inchise cu cei care fumeaza ca sa eviti sa faci vreo criza. Indicat ar fi sa eviti toate locurile in care se fumeaza.

| monicaclaudia a răspuns:

Pai cit te afecteaza eu as zice ca d. p. d. v a sanatatii mult dar ar trebui sa simti tu in realiate ca, ai probleme de respirat se stie ca fumul pasiv face mare

| mary_4249 a răspuns:

Foarte mult te poate afecta fumul de tigara iti poate declansa o criza. Nu incerc sa iti spun ce sa faci dar ii poti ruga pe prieteni tai sa nu fumeze in prezenta ta pentru ca iti face rau la sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100%

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am astm, dar am norocul de a avea prieteni extraordinari care inteleg situatia mea si imi respecta dreptul de a respira... Dar ca lucrurile sa fie asa, a trebuit sa le spun ca fumatul lor imi face probleme. O data a fost de-ajuns, nu a mai fost nevoie sa ii rog iarasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am astm si din pacate am inceput sa fumez(1-2 tigari p zi). Orcum din cate stiu fumatul pasiv este mult mai daunator dar totusi cred ca asta e doar o scuza p care mi-o dau singur. Important e sa te feresti de fum cat de mult posibil. Eu inca nu am avut probleme din cauza fumatolui dar totusi incerc sa ma las.

| ViViVi a răspuns:

Fumul iti irita caile respiratorii, e aproape la fel de grav ca si cand ai fuma tu! Daca tin la tine, prietenii tai se vor mai abtine sau vor merge in alta incapere sa fumeze... Poate nici nu isi dau seama de raul pe care si-l fac lor sau tie...