| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat, am 21 de ani si de ceva vreme(nu foarte multa) imi cade parul cand ma spal mai ales, in timp timp ce ma samponez raman cu vreo 10 fire de par in fiecare din palme; cand e uscat nu cad asa multe fire, dar mai cad cand trec mana prin par cateva. Recunosc, nu am avut o alimentatie f buna de-a lungul vremii, mai ales ca de pe la 12-13 ani am inceput sa beau cola mereu, insa de o saptamana nu am mai baut deloc. Ca si mancare, nu ma indop cu junk-food, deci nu mananc chiar nesanatos. Pe mine ma sperie treaba asta si ma oftica, mai ales acum cand am decis sa las si eu parul sa creasca putin sa il las asa...ravasithappy N-as vrea tocmai acum sa raman fara el. E normal sa cada asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

In mod normal e bine sa-ti cada parul, cca 10-15 fire de par..., gandeste-te ca el si se regenereaza.
Caderea parului poate influentata din cauza alimentatie, a stresului cotidian, etc. cu toate ca se poate stopa prin tratamentele naturale, recomandate de catre medic ori de la farmacie.

Pana sa ajungi la medic, incearca acasa singur, masti naturale de par si vitaminele walmark pentru par si unghii. Masca de par cu ulei de masline in combinatie cu ulei ricin si vitamina A (cele 2 le gasesti la plafar ori farmacie). Amesteca-le intr-un castron si aplica la radacina parului. Stai cat mai mult cu masca:30min ori 1-2 ore. Apoi spalate cu un sampon impotriva caderii parului. Ti-l recomad pe cel de la Klorane cu chinina (daca iti iei pe cel de 400ml iti ajunge numai pentru tine cam 5-6luni. pretul e un pic mai mare, desi rezultatele se vad dupa a2a saptamana de folosinta).

O alta reteta naturista, acum depinde cat e de lung parul. Daca e scurt este de ajuns un ou. Separi galbenusul de albus si aplici prima data, dupa ce ti-ai umezit parul, cu albus. Aplici o punga si apoi iti acoperi cu un prosop sau un fes pentru a tine de cald cam 10-15min. Dupa aceste min, aplici si galbenusul si stai aceleasi minute ca in prima etapa. Se clateste parul cu apa potrivita (apa foarte calda face ca oul sa "fiarba" ) impreuna cu un sampon anti-cadere. Se repeta de 2 ori pe saptamana cate 10 sedinte.

Cu toate ca in aceste tratamente naturale, ca sa-si faca mai repede efectul, ia si vitamine pentru asa ceva.

Daca nici unele nu-ti dau rezultat, posibil sa ai probleme pe interior si numai un medic iti poate recomada ceva potrivit.

| xBya a răspuns:

E din cauza schimbarii anotimpului, poluarii, etc. Alimentatia nu afecteaza atat de mult, eventual lipsa vitaminelor. Ia`ti un sampon impotriva ruperii/caderii parului si stai calm, nu e nimic iesit din comun, n`o sa ramai cu chelie de la varsta asta.

| hashu1985 a răspuns:

Nu e normal, exista solutii si sampoane anti caderii parului, poate sa fie si un pachet genetic nefavorabil de la parinti/bunici (daca tatal sau bunicul au chelit mai tineri), incearca totusi sa te sfatuiesti cu un doctor, e posibil sa o rezolvi cu remedii naturiste mai bine decat cu shampoane, alifii, hap-uri si alte acarete. In principiu nu-i nici o drama daca nu se rezolva, sunt o gramada de barbati care arata bine chei/rasi... tu sa fii sanatos dintoate celelalte puncte de vedere. Bafta in rezolvarea problemei si multa sanatate.