| Dante30 a întrebat:

Salutare TPU, ma confrunt cu o mica problema de vreo luna-doua incoace...
Am 19 ani, baiat, parul relativ mediu spre scurt, ideea e ca in ultimul timp am inceput sa pierd cam mult par... Nu chelesc sau ceva din ce m-am interesat insa pe mine unul ma ingrijoreaza, doar de vreun an folosesc spuma, si doar spuma de par... Si nu am avut niciodata probleme de genul, Problema e ca stiu si eu ca e normal sa cada un anumit numar de fire de par zilnic, insa a devenit ingrijorator avand in vedere ca atunci cand ma spal pe cap si sa zicem ca ma samponez raman cu vreo 10-25 fire de par in mana. As dori va rog niste sfaturi/pareri. bine explicate/sustinute, ca vizavi de subiect m-am interesat si eu cat de cat, de asemenea folosesc un sampon repair and protect cred de la syoss la recomandarea unui prieten, ajuta cu ceva?
Multumesc mult!

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna. Parul cade din multe motive :
1. Stres.
2. Alimentatia prosta.
3. Perioada de regenerare ( o data pe an, mie parul mi se regenereaza toamna)
4. Lispa magneziului, zincului si calciului din sange.
5. Are nevoie de nutrienti externi ( mastri, balsam)
6. Folosirea produselor de coafat, adica spuma ( mie imi face foarte rau, de obicei folosesc spuma cand imi fac parul pe bigudiu, foarte rar, si cand ma spal pe par, am o mana de par daca nu si mai mult in cada.)

Trebuie sa gasesti cauza si apoi sa o tratezi, e indicat sa ai o alimentatie echilibrata si sanatoasa ( fructe, legume, fara prajeli, dulciuri, mancare tip fast-food), bea multa apa, sa incerci sa iei suplimente de calciu, magneziu si zinc - se gasesc la farmacii. Iar despre sampon, nu stiu, mie nu imi prieste de la firma syoss, imi face matreata deci imi irita scalpul, daca nu ai nicio problema cu iritatia, atunci e ok.

| Dante30 explică (pentru LaLaura):

Din punct de vedere al matretii nu sufar, indiferent de ce folosesc am un par curat si moale...

| Wøodenpints a răspuns:

În medie un om pierde ~200 de fire de păr pe zi. Când părul cade, înseamnă că se regenerează.
Eu am avut părul de vreo 60 de centimetri și de fiecare dată când mă pieptănam era mai mult pe perie decât la mine pe cap.
Și oricum, ăsta nu-s griji pe care să și le facă un mascul. Dacă-ți cade părul te tunzi zero și rezolvi problema. Compensezi lipsa părului cu altă calitate.