| anonim_4396 a întrebat:

Sunt băiat de 16 ani,şi vreau să vă întreb ce reţetă îmi recomandaţi pentru coşurile de pe faţă, am peste tot pe faţă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felekan_Ramona_1978 a răspuns:

Salve, in primul rand sa nu iti faci un complex, sa nu fii tentat sa tot ciupesti cosurile. Un lucru e sigur: trec, peste un an-doi vor fi o amintire. Curata bine fata cu extracte pe baza de musetel, evita sapunurile de maini (continutul de soda a acestora iti poate face mai mult rau decat bine) sau, in functie de bugetul de care dispui, un consult dermatologic te-ar putea ajuta in acest sens. Cu sau fara medicamente, acneea se vindeca de la sine in mod normal. E chestie de rabdare.

4 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Zynerit sau Skinoren happy

| Kogaion a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la un dermatolog, sa-ti dea niste sfaturi, sa vezi ce tip de ten ai, etc. Pentru ca sunt tot feluri de probleme, daca cuiva i-a trecut de la un anumit tratament cosurile, nu este valabil ca iti vor trece si tie.

| Anna121 a răspuns:

Trebuie sa te consulte in dermatolog, fiindca daca problema e din interior nu prea te ajuta cremele, unguentele etc.E posibil sa faci abuz de fast-food, prajeli, zahar, sucuri acidulate care dauneaza organismului si din cauza lor iti apar tot felul de cosuri.

| Roxette99 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si spune-i ce iti recomanda. Sau la un dermatolog. Nu e ok sa iti dai pe fata cu orce pentru ca nu oricui ii face bine. Bafta!