| AraabMuzik a întrebat:

Sunt efecte negative daca iau proteine pentru masa musculara la 15 ani? P. S. : Merg la sala si proteinele sunt permise si pentru minori.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Permise de medicul pediatru? Ma indoiesc serios. In principiu, te vei opri din cresterea in inaltime, iti vei suprasolicita rinichii si daca ai cumva o problema renala ascunsa s-ar putea ca acestia sa cedeze si vei avea probleme de potenta in viitor.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Brigaela):

Proteine mancam toti zilnic. o forma concentrata a lor duce la impotenta? e ca si cum ai spune "nu mancati carne ca nu mai dati la ****". pe flacoanele suplimentelor nutritive scrie clar "nerecomandat sub 18 ani", deci de acord in privinta medicului pediatru. cresterea in inaltime nu are a face cu un concentrat proteic, doar cu greutatile deasupra capului si presiune asupra coloanei vertebrale, steroizi si supradoza de creatina, tribulus si alte tipuri de suplimente, dar cu proteinele nu. daca iei suplimente (mai ales creatina) iti suprasoliciti ficatul mai mult decat rinichii. creatina e acida pentru rinichi, luata in cantitati mari si fara sa bei apa destula. tot pe flacoanele suplimentelor scrie si modul de utilizare, de ex la creatina "a se folosi in cantitate de X gr alaturi de minim 3. 4 litri de apa pe zi". daca te tii de ce scrie pe flaconul ala nu o sa ai probleme cu ficatul si rinichii, dar asta pentru 18 ani+ ca regula. suplimentele, fie ele proteine fie altceva sunt recomandate majorilor, tu la 15 ani fa natural ce faci. daca proteinele sunt permise nu inseamna ca sunt si recomandate (ei vor sa faca vanzare, ii doare in torpedou de tine si eventualele probleme ce pot aparea).

| Brigaela a răspuns (pentru JohnnyBi):

Proteinele pentru "culturisti" sunt proteine sintetice, fie din soia modificata genetic, fie de-a dreptul din deseuri industriale de hidrocarburi. Contin diferite substante incomplet eleiminate prin rafinare care duc la impotenta.
Dietele cu exces de proteine (chiar daca mananci exces de carne) in adolescenta duc la inele de condensare pe cartilajele de crestere, ceea ce semnifica opriri temporare ale cresterii in inaltime (care nu se recupereaza). Acestea apar si la adolescentii care au alergie la gluten si mananca mai multe proteine (ca nu pot manca amidon). Daca ai rinichii sanatosi, creatina in exces va fi acoperita de consumul mare de apa. Daca rinichii tai au o mica suferinta nevazuta (si 20-25% din oameni au), atunci nu va fi suficienta apa, rinichii vor suferi fiindca nu pot face fata in conditii extreme (in genul in care un om sanatos rezista mai bine decat unul sanatos la frig, de exemplu).
Sunt medic, nu vorbesc din amintiri, crede-ma. 99% din suplimentele proteice din salile de fitness nu sunt aprobate de Comisia Medicamentului ca medicamente ce sunt (ci sunt asa-zise suplimente alimentare, adica nimeni nu le verifica compozitia sau faptul ca respecta ce se scrie pe ambalaj si ca scriu pe ambalaj tot ce trebuie). Asa ca ele contin numeroase substante interzise si foarte toxice. Un studiu mai vechi in Marea Britanie a aratat ca peste jumatate din aceste preparate contineau cantitati variabile de steroizi (fiindca astia imbunatatesc senzational efectul si culturistii sunt tentati sa le ia mai cu spor, fiindca Gogui a luat si s-a triplat). Nu intru in detalii ce pot face steroizii. Am avut, la un moment dat, in grupa mea de studenti doi tipi care participau la nivel european la concursuri de culturism si body-building (unul avea o medalie de vice-campion european intr-un fel de campionat privat). Amandoi erau mai scunzi decat mine (am 173 cm), unul avea probleme renale si amandoi mi=au spus, intr-o zi ca au mari probleme de potenta (aveau intre 25 si 30 de ani). Si mi-au spus ca in adolescenta nu le-a spus nimeni ca va urma asta, dar acum nu se pot lasa de proteine si ca in discutiile lor de vestiarmai toti colegii recunosc ca au probleme variabile de potenta, agravate de varsta (adica pe la 30 ed ani majoritatea erau complet impotenti).

| AraabMuzik explică (pentru Brigaela):

Nu o sa iau in continu' proteine, o sa iau doar o luna. Oricum nu am destui bani cat sa iau foarte multe, deci iau o luna pentru crestere in masa musculara.Nu ridic deasupra capului si intreb instructorul de la sala ce e bine sa fac si sa nu fac.Tot ei mi'au spus ca ar trebui sa mananc mai mult si daca vreau sa cresc sa'mi cumpar proteine si m-am gandit la astea => http://www.megaproteine.ro/......er-2-7kg/. Vreau o ultima parere, la ceea ce am spus si acum [ca nu o sa iau in continu si ca nu ridic deasupra capului etc.]. E bine?

| Brigaela a răspuns (pentru AraabMuzik):

Daca iti asumi riscurile de mai sus (oprire de crestere in inaltime, macar 6 luni cu pierderea respectivei perioade), posibile agaravri ale unor boli renale necunoscute si afectarea potentei (probabil doar o scadere cand vei depasi 20-25 de ani) si daca pediatrul iti permite (in scris, cu parafa) si parintii sunt de acord, atunci poti lua. daca nu indeplinesti conditiile astea de mai sus, nici nu se pune problema.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

Multi au luat proteine nu in exces in mega-exces ( gen 4 kg de carne pe zi si cutii itnregi de proteine ) si la 64 de ani au o viata sexuala activa. Sunt multe exemple, cel mai cunoscut este Arnold Schwarzenegger
Proteinele NU AFECTEAZA POTENTA, nu au nicio legatura cu asta.

| Brigaela a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu cunosc personal mai multe persoane care te-ar putea contrazice. Tu il cunosti personal pe Arnold sau vorbesti din auzite?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

Si eu cunosc personal medici sportivi si sportivi care v-ar putea contrazice. Si din auzite, scandalurile in care a fost implicat ( cu cate femei si-a inselat sotia la o varsta mai mare de 60 de ani ), a aparut in stiri si la TV lunile astea destul de des ( gasiti cu un google daca nu va amintiti nimic)... si Arnold a luat si steroizi.

In primul rand, sa luam un concentrat proteic de calitate : http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/
Uitati-va la ce contine si vreau si eu sa stiu ce anume din alea afecteaza potenta. Optimum Nutrition e o firma cu un standard de calitate foarte ridicat ( la fel ca Muscletech, Dymatize, etc. ).
Iar singurul supliment care poate provica agravari renale este Creatina, din cauza retentiei de apa in muschi, si asta doar atunci cand persoana respectiva nu se hidrateaza corespunzator ( 4-5 litri de apa ).
Majoritatea tind sa confunde proteinele cu steroizii... proteine mancam zilnic, destul de multe, din mancare. inseamna ca nu mai trebuie sa mancam?

| Brigaela a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu, nu inseamna ca protienele consumate in mod normal ne fac rau, inseamna ca abuzul este intotdeauna daunator. In plus, una este sa mananci proteine naturale si alta sa inghiti proteine obtinute din soia modificata genetic sau din petrol. medicii aia de care zici sa vina sa discute cu mine. Eu ti-am adus argumente stiintifice fiindca spuneai ca vorbesc din auzit si acum imi spui ca exista niste oameni, nu stim unde, nu stim cum ii cheama, unde lucreaza etc, ar avea argumente impotriva. Dar tu nu ai unele serioase. Deci tu vorbesti din auzite si mai ales din inventate. Concentratul ala proteic nu este acceptat ca medicament, e supliment nu stiu de care, deci intra exact in categoria de care iti ziceam la alt raspuns: de neluat in seama ce scrie pe prospect.

| Florescu_Alisu_1999 a răspuns (pentru Brigaela):

Aia 2 aveau probleme de potenta deoarece nu consumau doar proteine 500%. Au luat ei si steroizi...

| AlexandraEpureanu a răspuns:

Proteinele sunt practic alimente in forma concentrata, deci nu au ce efecte negative sa aiba. E ca si cum ai intreba daca sunt efecte negative daca mananci. In aceeasi categorie intra si aminoacizii. Pe de alta parte insa, nici nu fac minuni, daca ai avea o alimentatie corespunzatoare, de calitate, efectul ar fi practic acelasi.

Insa in afara de acestea (proteine si aminoacizi) orice alte suplimente sunt clar nerecomandate pentru varsta ta.

| William a răspuns:

Vrei efecte negative? Ce zici de asta: http://www.google.ro/......tp?/imgres r:3, s:0, i:67?

| Stoica_Cristian_1968 a răspuns:

100% natural si exterm de puternic
MonaVie Reveal - 400 lei/lunar
http://www.youtube.com/watch?v=OcHzkHoaz_g&feature=related

| valy25adw a răspuns:

Mai bine te-ai duce la sala si ai face decat sport, nu lua proteine sau orice fel de genu asta ca nu sunt sanatoase, fa sport si daca vei continua sa faci 1 an 2 rezultatele se vor cunoaste, asa ca fa sport cat mai mult...