| Andreea930 a întrebat:

Sunt fată și am 17 ani, cum pot scăpa de flatulență? Orice mănănc îmi creează asta! Am spus și la medicul de familie și nu mi-a dat nici un tratament. Mi-a zis doar să nu mai mănănc ouă, cartofi prăjiți și pizza că am și niște coșuri pe spate. Mi-au ieșit și mi-a spus că de la astea. Să mănănc iaurt activia cu fulgi de cereale că mai eram și constipată și mi-a zis că dimineața am scaun. Am luat eu pastile espumisan, mai îmi trece!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sindbad a răspuns:

In prima instanta ia carbune activ. Citeste pe rpospect cum se utilizeaza.

Schimba-ti medicul de familie, dar cu unul mai bun (ceea ce e cam greu). Regulile de alimentatie sunt destul de simple:
-iaurtul nu se mananca nici cu fructe, nici cu cereale, nici cu nimic altceva;
- fructele se consuma inainte de masa cu minim 30 de minute si nu dupa masa;
- lactatele nu se consuma impreuna cu carnea;
- ouale sunt foarte sanatoase, trebuie sa fi complet imbecil ca doctor sa recomanzi scoaterea oualelor din alimentatie fara o problema grava.

| Andreea930 explică (pentru Sindbad):

Să mănănc iaurt simplu? Fără cereale sau fructe?

| Sindbad a răspuns (pentru Andreea930):

Da, iaurtul si laptele se consuma simplu, fara nimic altceva.

Poti eventual sa pui mieres si nuci peste iaurt, cum fac grecii. Dar este mai bine sa fi consumat simplu, ca o masa de sine statatoare.

Asta este teoria alimentara. Am experimentat-o pe stomacul meu cu fericitul rezultat ca nu am nici flatulenete, nici aciditate, nici colon suparat (sau macar nervos laughing.

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Medicul de familie ori este prost, ori neștiutor!
Problema este de competența unui medic specialist de gastro-entorologie, care va face analizele medicale necesare pentru descoperirea cauzei flatulenței! Chiar dacă nu se dă importanță, constipația este strâns legată de flatulență!
Chiar, un medic de interne, poate să te consulte! Sănătate!

| Plato a răspuns:

Du-te la un specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata lumea face asta. happy nu e o problema doar pentru unii.
Trebuie doar sa ai grija ce mananci si cand.