| RalucaRus a întrebat:

Sunt foarte curioasa in privinta unui fenomen psihic.
Stiu pe cineva, insa nu reusesc sa gasesc cum s-ar putea numi acest fenomen, care are urmatoarele manifestari:
-oamenii traiesc in imaginatia lor, crezandu-se alte persoane de cum sunt in realitate ( alt statut social ), au alti prieteni in mintea lor decat in realitate(de exemplu au vizionat un film si i-a impresionat foarte tare si se imagineaza printre ceilalti actori, in rolurile principale), fac diverse scenarii in mintea lor ( sunt eroi, au o viata secreta, cred ca pot sa fie la fel de buni ca si actorii din filme si aici ma refer la actiunea din film-daca se bate vreun actor cu altul isi imagineaza cum este si el printre ei sau scenariul filmului se reduce doar la el, fiind in centrul atentiei, avand calitati pe care oricine si le-ar dori).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Lumea e atat de rea uneori incat doar in mintea noastra putea gasi linistea.

| Arthiom a răspuns:

Orice au zis ceilalti, nu prea e normal sa traiasca in imaginatia lui (adica sa renunte la personalitatea lui pentru o alta inchipuita, deci ori nu ai dat tu suficiente detalii, ori nu am inteles eu bine). Este adevarat ca copii au o imaginatie bogata, insa nu se cred tot timpul personaje din povesti, eroi sau mai stiu eu ce. Din ce ai descris as putea spune ca acea persoana are autism(asta inseamna autism, oamenii traiesc in lumea lor, fara sa ei sa vrea asta, se imagineaza personaje din filme, carti, etc.) sau daca nu e autism atunci este foarte probabil ca acea persoana sa aiba un alter-ego. Doar ca in cazul alter-ego-ului acestia capata alta identitate, dar in realitate, nu doar in imaginatie, si odata cu acea noua identitate vine si alt anturaj, cu care nu intra in contact cand nu devine alter-ego-ul lui.

| unprietenaproape a răspuns:

Nu cred ca s nebuna
totusi ar fi o problema, trebuie sa nu exagerezi cu asta si sa nu ti faci un obicei. s ar putea sa ti placa prea mult si sa uiti sa mai traiesti

| DrLolo a răspuns:

Este intalnit la majoritatea copiilor este un proces al imaginatiei in care majoritatea copiilor isi creaza o lume paralela in mintea lor cum ar vrea ei sa se intample in realitate

| RalucaRus explică (pentru DrLolo):

Aceasta persoana acum are 16 ani.

| DrLolo a răspuns:

Acea persoana este perfect sanatoasa psihic ori ce copil, adolescent chiar si un matur isi creaza in mintea lui o lume in care el sa fie pe primul loc si ar vrea sa se intample si in realitate

| DrLolo a răspuns:

Cea mai buna solutie este ca acea persoana sa consulte un psiholog

| RalucaRus explică:

Este in limitele normalului acest lucru?
Ce parere aveti?