| LucianMusic a întrebat:

Sunt la dieta si nu mai am timp de sport. Înainte mergeam cam de 3 ori pe saptamana la sala. Dacă nu mai merg la sala si imi tin dieta o sa pierd masa musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pierzi cum sa nu. Muschii se formeaza prin exercitii la sala.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles, cum adica daca esti la dieta nu mai ai timp de sport?
Daca nu asociezi dieta cu sportul, poti pierde masa musculara doar si tesutul adipos sa ramana tot acolo.

| BuLaNNNeL a răspuns:

O masa musculara mare necesita o cantitate mai mare de energie (energia noastra o reprezinta macronutrientii care la randul lor formeaza kcal sau simplu: caloria). O data oprit antrenamentul (adica stimularea țesutului muscular), mușchii nemaifiind stimulati/tensionati/obligați să crească, organismul isi va retrage o parte din masa considerand-o "neimportanta" asta doar pentru a "economisi" din energia consumata. Dar, noi oamenii suntem niste mașinării perfecte, iar pintre multe altele avem si Memorie Musculara, organismul memorează orice modificare, daca de exemplu ti-a luat 2 ani sa ajungi la o anumita forma, iar din nu stiu ce cauza te lasi de sport pentru nu stiu ce perioadă în care pierzi tot, la un momentdat daca te vei apuca iar, e mai mult decat probabil ca in loc de cei 2 ani de munca in care ti-ai obținut "corpul dorit" sa-ti fie necesari decat 1 an sau poate 1 an si putin. Asta in functie de tine, decat de serios si corect esti cu antrenamentele, alimentația, odihna.