| anonim_4396 a întrebat:

Sunt nervoasa tremur si imi vine sa plang am fost suparata dar nu m-am gandit pot intra in depresie[cum mi-au zis niste oameni in varsta] de la ce? nu am chef de nimic si cand ma gandesc ca o sa merg la preselectii ma gandesc ca vreau sa mor. e grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoNameJunior a răspuns:

Cred ca vor fi preselectii ca sa ajungi cantareata...caci ai pus multe intrebari referitoare la chestia aceasta.si,din cauza emotiilor esti asa. fata! ar trebui sa fii foarte fericita ca probabil vei ajunge vedeta! nici vorba de suparare! chiar acum, spune-ti in gand:
-Nu mai plang! nu! am doar emotii.trebuie sa ma calmez! eu ar trebui sa fiu fericita.deci,hai sa zambesc!
apoi fa o activitate amuzanta.toti oamenii au emotii inaintea unor lucruri in fata publicului.deci este normal.tu fa ce ti-am spus mai sus.Mult succes! ai nevoie!

5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Banuiesc ca este ceva de moment.

daca problema nu se rezolva, va trebui sa consulti medicul specialist (psihiatru).

| negru30 a răspuns:

Vrei sa mori? Stai cuminte mai bine pregateste-te pentru Craciun Daca ai plans nu intri in depresie Mai grav este cand nu poti sa plangi si tii in tine supararea

| Tavy100 a răspuns:

Ce preselectii? Da e destul de grav, fa ce face atat timp cant nu dauneaza sanatati si nu incalci legea...

| lrls a răspuns:

De[pinde nu stiu acumsa iti zic exact cel mai bine ar fi sa consulti medicul si sa incerci sa te calmezi deoarece o sa rezolvi pana la urma.bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In depresie se intra in timp, dupa mai multe evenimente neplacute, desfasurate "in lant", pe care cu greu le traversezi. Poate fi o stare de moment, sau chiar sa te afli in preajma perioadei delicate lunare, cand dezechilibrul cauzat de excesul de estrogen da starile enumerate de tine.