| Lorela_3157 a întrebat:

Sunt slaba sad si nu stiu cum sa ma ingras nu am pofta de mancare si uneori chiar mi-e scarba de orice. am 1.60 si 44 de kg am slabit f mult anul trecut am avut 50 de kg. va rog ajutati-ma cu niste sfaturi as sta chiar si internata dar numai sa ma ingras crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Practică un sport și mergi la medicul de familie.
O alimentație sănătoasă.
Pa, pa.

| iulia_6002 a răspuns:

Vitaminee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa tii cont de faptul ca este foarte important sa nu sari peste nici-o masa a zilei(desi nu ai pofta de mancare, daca-ti faci un obicei din a lua 3 mese pe zi, organismul se va obisnui la scurt timp astfel si iti va fi mult mai usor sa iei in greutate). La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti(mici sau medii), spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate(sunt bogate in calorii, dar nesanatoase). Daca simti ca ar mai trebui ceva, poti consuma cate un sandwich intre mese, iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun), fructe uscate, nuci, alune sau fistic. Daca dupa cateva luni(minim 3) nu se observa nici-o diferenta, e posibil sa fii genul de persoana care nu poate lua in greutate.