| simo80 a întrebat:

de ce toata lumea vb despre slabit? am 31 de ani si 40 de kg si 1.60 inaltimea ce ziceti? slaba nu? am luat vitamine de toate felurile si nimic bolnava nu sunt, la control am fost, si nimic nici un kg si nici pofta de mancare mananc pentru ca trebuie nu ca mi-ar fi foame, ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Savy a răspuns:

Ai inversat 3 cu 1 cumva? 40kg la 160 sunt cam putine, dar asta nu inseamna ca e o anomalie. Daca in urma unui control nu ti s-a spus ca ai avea ceva, linisteste-te. Ai abia 13 ani, dezvoltarea e in curs.

| nodeerskulls a răspuns:

Daca asa esti de la natura, nu te stresa. Pur si simplu organismul tau proceseaza eficient alimentele. Daca nu ai vreo problema de sanatate sau de stima de sine, stai linistita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hehe. si eu am aceeasi problema, doar ca eu am 43-44kg si 1.67.pastilele/vitaminele s.a.m.d. nu dau rezultate...
incearca sa mananci putin si des [ cam in fiecare ora ], nu te indopa cu produse de la mc,kfc. ingrasa dar iti distrug sanatatea :-j, nu uita fructele legumele, sportul ( activitatea fizica face foame), seara poti manca la tv o punga mare de popcorn cu unt spre exemplu pentru ca au foarte multe calorii, dar cu 2h inainte sa dormi,pentru a avea un somn linistit... dulciurile din comert nu sunt indicate in cantitati exagerate datorita cantitatii mari de zaharuri si chimicale, coloranti... chiar daca au un aport caloric mare :)
uite, este util...
http://www.csid.ro/calory-calculator/

| simo80 explică:

Cu adevarat am 31 de ani daca am scris simo13 era data nasterii