| anonim_4396 a întrebat:

Sunt tigarile electronice nocive? Am citit pe multe site-uri pe net si undeva scria ca sunt nocive, altundeva nu, deci ce sa mai cred?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ok. substantele nocive din tigari: nicotica si gudron. are tigara electronica asa ceva? da, deci este nociva

| Chimied a răspuns (pentru JohnnyBi):

De unde gudron in tigara electronica omule? Tu ti-ai citit raspunsul inainte sa-l postezi?

| JohnnyBi a răspuns (pentru Chimied):

Tigarile electronice sunt facute sa simuleze nevoia de substante nocive pe care le are un dependent. oricare din ele, fie una, fie alta, exista intr-o tigare electronica.
pe de alta parte, chiar daca nu ar exista, plamanii nu sunt conceputi de natura sa inhaleze fum. ia spre exemplu: pipa, trabuc, narghilea. la narghilea tragi dintr-un nenorocit de carbune (fara substante nocive) printr-o aroma cu textura de gem (fara substante nocive), se filtreaza de apa (iar, nimic nociv) si ajunge in plamant. rezultatul este nociv. de unde? nu are gudron, nici nicotina? dar plamanul nu este conceput sa inhaleze fum.
orice proces/obicei care depaseste capacitatea corpului uman pentru ce a fost conceput, dauneaza intr-un fel sau altul sanatatii. daca tu ai un mercedes S klasse (conceput pentru carat 2-3 tone) si tu cari saci de ciment (10 tone) automat masina aia se strica in timp. la fel si corpul uman: ii dai fum, nu este facut sa primeasca fum = daunator. si cica e abur. cica. reclama = metoda de vanzare. ei ar zice orice doar tu sa dai banul, sa iei obiectul. alt exemplu: steroizi. ii bagi in corp, te ajuta sa te faci mare, dar corpul nu este facut sa accepte testosteronul sintetic, asa ca inhiba propria productie de testosteron. la fel, ii dai ceva ce el nu a fost creat sa primeasca, isi produce efecte secundare. mai vrei alte exemple? eu nu iau ce scrie in reclame ca model, iau corpul uman in comparatie cu ce rahat a fost el produs sa faca si sa suporte.

| Chimied a răspuns (pentru JohnnyBi):

Era mai simplu sa-mi dai site-ul, numai copiai atat! Daca esti fumator, simti nevoia nicotinei nu a gudronului sau mai stiu eu ce.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Chimied):

Nu am copiat nimic. este parerea mea personala. daca te uiti la raspunsurile mele observi ca nu am copiat niciodata nimic. am o varsta la care imi permit sa imi dau cu parerea MEA, nu a altora. nu sunt fumator, nu ma pricep, imi place doar narghileaua. si documentandu-ma despre aceasta, inevitabil dai si de alte discutii pe alte teme

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine v-a mintit?
In primul rand, ca si tigarile normale, dau dependenta, deci si tigarile electronice sunt droguri. In plus niste studii au aratat ca pot fi mai nocive decat unele tigari normale.
Gasesti mai multe informatii aici:
http://adevarul.ro/......index.html

Răspuns utilizator avertizat
| nouatigaraelectronica a răspuns:

In nici un caz nu sunt mai nocive decat tigarile normale.

| Bogdan3l123 a răspuns:

Tigarile electronice nu sunt novice; si in + de aia s-au invetat tigarile electronice ca sa nu mai fumati tutun; funda?