| GabrielStefan a întrebat:

Te vindeci de diabet tip 1? Cred ca am diabt ca am simptomele obisnuite diabetului

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Diabetul nu se vindecă, se ține sub control cu ajutorul regimului alimentar, medicație, etc.
Pentru a vedea dacă ai sau nu o formă de diabet trebuie să faci analize de sânge, inclusiv glicemie provocată.
Nu mergem pe supoziții, ci pe certitudini!
Sănătate.
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Din pacate, diabetul este o boala cronica, dar urmand recomandarile medicului diabetolog in privinta dietei si medicatiei poti avea o viata aproape normala.
http://www.i-medic.ro/boli/diabet-zaharat-insulino-dependent-la-copil

| Raniia a răspuns:

Diabetul zaharat tip 1, juvenil sau insulino-dependent, apare la copii sau tineri. Este considerat o boala autoimuna, in care sistemul imun ataca celulele producatoare de insulina din pancreas si acesta nu mai poate fabrica suficienta insulina.Din pacate acesti bolnavi au nevoie de injectii cu insulina pentru tot restul vietii.NU trage concluzi pana nu mergi la medic unde o sa primesti raspuns la intrebarile tale.Nu lasa diabetul sa-ti controleze viata!

| 0rlando a răspuns:

Nu, poți doar să supraviețuiești cu regim alimentar și tratament pe bază de pastile sau injecții cu insulină, în funcție de gravitate.

| a123 a răspuns:

Nu. Si cred ca ar fi mai bine sa te duci frumusel sa iti faci analizele.