| XxRoyalxX a întrebat:

TPU am o Pisica( Motan) Are 4 ani e jucauss rafatat ori cum, mananca prea mult si nu vreau sa iau medicamente sau sa il duc la doctor, dar nici sa il las sa moara de foame sa ii dau o aripioara si atat ce ma fac?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Alimentatia motanului tau trebuie sa fie echilibrata sa nu-i dai nici prea mult de mancare si nici prea putin chiar daca el nu se satura ii dai o portie mai mare si dupa ce o mananca pe toata il lasi in pace si apoi peste cateva ore sa zicem 5-6 ore iar ii dai ceva de mancare astfel incat nici nu moare de foame dar nici nu mananca prea mult! Sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Nu trebuie sa ii umpli castronul.
pisica nu mananca non-stop.
trebuie sa-i dai mancare cu masura.
conteaza destul de mult si daca este sau nu castrat(ma refer la calitatea alimentatiei si nu la cantitate).
in concluzie incearca sa nu-ti fie mila de el, chiar daca miauna de fiecare data cand deschizi frigiderul sau simte miros de mancare.
uite mai citeste si aici :
http://www.zooland.ro/Alimentatie_la_pisica-3560.html

| XxRoyalxX explică:

Zdangoi a raspuns corect imi pare asa de rau daca raspundeai dinainte dar serios raspunsul tau a fost cel mai bun!big grin

| lvl1000 a răspuns:

Un animal mananca atat cat ii da stapanul. Am avut si eu aceeasi problema. I-am taiat din portie si a trebuit sa se obisnuiasca. A dat jos din greutate pana la urma ( se cam ingrasase)
Atentie, eu vorbesc pentru un animal sanatos. Nu stiu cum e al tau.