| mariaa002 a întrebat:

TPU Buna! Am o intrebare, am 16 ani si-mi intarzie menstruatia de 16 zile.Mentionez ca nu e regulata, dar nu a mai intarziat atat de mult. Mi-am facut 2 teste de sarcina(de urina) in zile diferite si ambele au fost negative (totul a fost protejat, cu atentie), nu am niciun simptom ca mi-ar veni (cu toate ca in mod normal, inainte de aceasta, apareau simptome)
Ar trebui sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Miruna333 a răspuns:

Menstruatia intarzie din N motive, citeste pe net, nu doar o posibila sarcina

| lorena66 a răspuns:

Buna! Sa iti intarzie menstruatia 2 saptamani nu e un lucru normal, poate fi dat de multi factori. Cele mai plauzibile cauze ar fi stresul, daca organismul tau trece printr-o perioada grea: fie nu mananci destul fie esti suprastresata. O alta cauza ar putea fi problemele hormonale, sau chiar anemia (alte simptome ale anemiei sunt frigul constant, ameteli, circulatie periferica proasta, oboseala continua, lipsa poftei de mancare si este cauzata si ea de diete restrictive in care fierul este absent). In acelasi timp, daca esti fumatoare si bei energizante regulat si nu dormi destul, asta poate fi un factor important.

| Cosmin3412 a răspuns:

La test iese de abia dupa 21 de zile din cate stiu.
Dacă te-ai protejat mereu, nu cred ca ar exista probleme.
Asta vei vedea peste câteva zile, săptămâni.

| AnkaD a răspuns:

Ai răbdare dragă… dacă o lună de zile îți întârzie poți face din nou test dar dacă spui ca ați făcut protejat nu ai de ce să îți bați capul, un sfat de la mine menstrautia se învârte în jurul zilei în care te-ai născut, cu siguranță ca nu va fi întodeauna la fix, pentru ca și lunile au câteva zile în plus sau în minus.