| Maria_Bianca_2001_vUBZ a întrebat:

Bună ziua, as dori și eu sa știu de ce îți întârzie menstruația și ai des mici dureri de ovare? Este ceva grav? Menstruația mi-a întârziat 5 zile, deși nu este regulată. Am făcut și 3 teste de sarcina și au ieșit negative

Răspuns Câştigător
| Lorennn a răspuns:

Buna, menstruatia poate intarzia de cele mai multe ori din cauza ca nu este regulata. Se va regula dupa trecerea timpului si odata cand organismul tau a ajuns la maturitate. Uneori intarzie din cauza stresului, lipsa de somn, un nou program in viata si micile schimbarii. Nu te ingrijora este normal atata timp cat nu ai contacte sexuale neprotejate si ai o igiena corespunzatoare. Durerile sunt normale si la unele fete sunt mai suportabile decat la altele. Este normal sa te doara burta inaintea ciclului.
Sanatate!

| Maria_Bianca_2001_vUBZ explică (pentru Lorennn):

Multumesc frumos pentru raspuns, am 18 ami, si de curand mi am inceput viata sexuala, am avut contacte sexuale doar protejate doar ca nu inteleg daca ar trebui sa consult un doctor ginecolog sau ar trebuie sa mai astept, si daca nu imi vine luna asta ce este de facut?!

| Maria_Bianca_2001_vUBZ explică (pentru Lorennn):

Si ce ar trebui sa fac daca nu vine luna asta?

| Lorennn a răspuns (pentru Maria_Bianca_2001_vUBZ):

Daca ti-ai inceput de curand viata sexuala ar fi un motiv intarzierea ciclului. Totusi ai grija la contactele sexuale indiferent daca este protejat. Ai grija sa nu se rupa prezervativul si tu sa urinezi dupa actul sexual este foarte important. Cu toate acestea te sfatuiesc sa mergi la ginecolog pentru sanatatea ta si sa spui ca ti-ai inceput viata sexuala si ce este de facut in cazul ciclului care intarzie ca sa nu mai stai cu frica.
Nu te panica pentru ca stiu cum este. Mergi la ginecolog ca sa ai incredere in sine.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In situatia asta, nici nu se puen problema de vreo intarziere, atat vreme cat ai ciclul neregulat.
Iar un test corect de sarcina se face NUMAI DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile, este inutil si eronat.

| AndradaGogan a răspuns:

Mergi la doctor

| Maria_Bianca_2001_vUBZ explică:

Ce ar trebui sa fac daca menstruatia nu imi vine luna asta?

| Maria_Bianca_2001_vUBZ explică:

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri o sa merg cat de curand