| Leodelakuweit1337 a întrebat:

Trebuie neaparat sa slabesc 5kg in 2 saptamani se poate așa ceva cam câte calorii trebuie sa mănânc sa pot sa dau 5kg in 2 saptamani ma duc re 3-4 ori la sala. Dau funda celui mai bun răspuns❤️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Câte calorii trebuie sa mănânc. Căte să nu mănânci.
Taie orice carbohidrați, dulciuri, pîine, pizza, paste făinoase, cartofi, fructe dulci.
Mănâncă o dată pe zi o porție mică de ceva. Sau chiar o dată la 2 zile.

| dullcat a răspuns:

5 kg e putin cam mult in 2 saptamani.Preferabil e maxim 1 kg pe saptamana sa iti propui, astfel incat sa nu iti afecteze sanatatea.

| RoCkKiD a răspuns:

Pe scurt nu se poate.

Acum, daca vrei sa vorbim teoretic. daca nu mananci absolut nimic timp de 2 saptamani si mergi la sala de 3-4 ori pe saptamana in teorie e posibil. Ai sanase foarte mari sa ajungi ma spital si sa nu poti merge la evenimentul pentru care te pregatesti dar o sa slabesti 5kg

| natur a răspuns:

Folosirea cuvantului "trebuie" in slabit asa de rapid este nepotrivita.
Verzi si aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/slabit

| beetee a răspuns:

Pai simplu și nu e imposibil.Cea mai simpla metoda prin care nu te înfometezi si mănânci cam orice poftește tu, este deficitul caloric.Ia-ți aplicația Eat&Track si acolo îți vei introduce micul dejun, prânzul, cine si dacă vrei 2 gustări.Îți bagi acolo tot ce tine de vârsta, greutate, etc si o sa selectezi pentru ce ții deficitul caloric si trebuie sa alegi pentru pierderea in greutate, iar apoi ei o sa ți recomande un număr de calorii pe care ai voie sa l consumi intr o zi, însă, dacă vrei sa fie eficient si rapid, eu îți recomand sa nu depășești 1200 calorii pe zi, așa cum fac si eu. Orice mănânci, cântăreței sau te uiți pe net câte grame are de exemplu un mar si îți notezi acolo.In funcție de asta îți alegi mesele care sa nu fie toate bogate caloric. Micul dejun e cel mai important si poate sa fie mai mare caloric, ca sa ți ofere sațietate cât mai mult Timp pe parcursul zilei. Sper ca te am ajutat!