| anonim_4396 a întrebat:

Uf.....In ultima vreme am pus cateva(cam multe)kilograme pe mine....Eu am 12 ani(pe 28 iunie fac 13)
Am o inaltime de 1, 65 si 50 de kilograme.Am pus enorm de multe kilograme pe mine! Anul trecut aveam o inaltime de 1, 58 si o greutate de 42 de kilograme! Eu nu arat grasa adica ma refer la maini picoare sau fata.Problema este ca am pus mult pe solduri si burta.Nu m-am ingrijorat atat de mult pana saptamana trecuta cand mi-au aparut niste vergeturi pe picioarecryingAm zis ca mor! Nu mi-a venit sa cred!
Fac volei de 3 ani dar din cauza scolii am facut o pauza de 3 luni.Si sincer, s-a vazut lipsa mea de interescrying
Dar acum ma duc la antrenamente in fiecare zi si chiar ma preocupa enorm de ceea ce fac.In fiecare dimineata timp de 30 sau 45 de minute fac niste exercitii fizice.

Acum ajungem si la intrebarea mea:Ce diete pot tine pentru a ma mentine cat mai mult? Adica nu vreau comentarii gen:"nu ai nevoie de diete esti prea mica".
Eu ma refer ce as putea manca, ce bauturi pot prepara.Lucruri de acest gen.
Va rog! Chiar am nevoie de ajutorul vostru!
Ma scuzati daca v-am rapit probabil prea mult timp citindu-mi cerintele...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabY_9732 a răspuns:

Pai in primul rand 30-45 de min de sport in fiecare zi este foarte bine! Pai un sfat ar fi sa mananci des dar putin, astfel iti reduci pofta de mancare dintre mese.Pai la 12 ani nu esti asa plinuta ce sa spun.Pt. 1, 65 si 50 de kilograme nu e mult.Si poti sa iesi mai des prin oras cu prietenele ..ca slabesti si din mers! Ideea e sa nu stai trandavita toata ziua pe canapea cu mancarea in fata.Eu iti urez bafta in ce decizie o sa iei!

3 răspunsuri:
| KaterinaPetrova a răspuns:

Chiar esti mica pentru dietatongue Sportul este bun, insa tu ai 12 ani, intri in perioada de pubertate, este normal. devii femeie! trebuie sa ai solduri, sani, fund si toate cele.winking Daca practici sport te vei inalta si vei arata super. app..la inaltimea ta nu esti grasawinking eu chiar cred ca arati super bine. eu ma 1. 70 am 53 kg. ti se pare ca sunt grasa? Stai linistita!

| ToLoveRu a răspuns (pentru KaterinaPetrova):

Uite.....problema mea nu este ca am pus kg pe mine.Problema este ca am pus mult prea mule kilograme intr-un timp mult prea scurt.

| Schweitzer a răspuns:

Uite aici cateva diete care te-ar putea ajuta: http://divalife.ro/category/dieta
Bafta!