| DaniAdrian a întrebat:

Un program bazat pe o cura de nutritie? Proteine, multivitamine, daca se poate cat mai naturale, mutumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| farfuriaverdex a răspuns:

Un program nutritional profesionist iti poate oferi doar un nutritionist si asta in functie de: starea de sanatate actuala, scop, durata, stil de viata actual. Daca vrei sa mananci sanatos apeleaza la alimente neprocesate, adica le gatesti acasa din produse neprocesate... legume din piata, sau chiar si din supermarket dar nu conserve, evita produsele gen: salam, icre, pate, pizza etc, cat mai putina paine si daca se poate din cea neagra. Nu ai nevoie de multivitamine daca prin alimentatie iti asiguri aportul necesar. Exista macro si micro nutrienti, macronutrienti sunt: proteine, carbohidrati (simpli si complecsi), grasimi. Micronutrienti sunt vitamine si minerale. Cea mai usoara cale de a atinge necesarul zilnic este sa te axezi pe produse naturale si foarte multe legume, ca exemplu: la orice masa include si o salata. Include si seminte, nuci, alune sub forma cruda (pentru proteine si grasimi sanatoase). Exemple mai sunt.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Carne,legume,fructe,graimi,lacatate

| HadesSs a răspuns:

Care e scopul?

| DaniAdrian explică (pentru HadesSs):

Luarea in greutate in masa musculara.

Răspuns utilizator avertizat