| `KiddO` a întrebat:

Uneori cand tin degetul aratator de la mana stanga drept sau "concentrat" asupra unei pozitii mi se intampla sa...[nu stiu cum sa zic] sa ramana blocat in acea pozitie si sa ma doara ingrozitor in podul palmei. Stie cineva de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Fa-ti o dozare de calciu si magneziu din plasma si du-te cu rezultatul analizei la medic. Poate sa fie vorba de o carenta sau de o forma usoara de spasmofilie. Important este sa nu ignori aceste simptome si sa mergi la un medic! Daca nu tratezi aceste tulburari neuromotorii ele se pot localiza si in alte regiuni ale corpului(de ex : la fata unde apare contractia buzelor ) sau se pot extinde la toti muschii scheletici.

| TeenageGirl a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie serios! nu e ceva grav e posibil sa ai lipsa de calciu sau probleme ale artilulatilor eu iti sugerez sa mergi la medicul de familie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU ai absolut nici o problema grava referitor la mână. Ţinând degetul de prea multe ori incordat, acesta se poate manifesta dureros - deoarece in palma (MUSCHII EMINENŢEI HIPOTENARE) sunt destinsi prea tare cand tendoanele muschiilor care inervează INDEXUL (arătătorul) sunt in contractie. Noi, oamenii, avem niste receptori intra-musculari numiti proprioreceptori care sunt responsabili sa previna o alungire exagerata a unui muschi sau contractia acestuia excesiva. In cazul tau, mai mult ca sigur, este vorba despre o hipersensibilitate locală (daca nu se manifesta si la cealalta mână).
Desigur - este necesar consumul de lactate, in special brânza şi suplimente de Calciu (de le farmacie). Un sfat util ar fi sa incerci sa eviti incordarea degetului asa des. În rest... Sănătate!winking

| rosesonfire a răspuns:

Si eu patesc la fel