| anonim_4396 a întrebat:

Urgent, am nevoie de sfaturile voastre din nou. As ruga oameni care chiar stiu despre ce vorbesc sa raspunda sau chiar doctori. E vorba de ciclul menstrual. Am mai avut o intrebare despre asta, dar am uitat sa mentionez un important. In luna septembrie am luat o pastila Ecapelle din cauza ruperii prezervativului. Partenerul nu a ajuns pana la final insa mi-a fost frica de acel lichid care poate avea spematozoizi. Dupa doua saptamani mi-a venit ciclul, apoi nu mai stiu daca a venit dupa o luna sau tot doua saptamani, insa a fost ok. Acum insa am o scurgere maronie, la fel am avut si in luna precedenta, menstruatia nu si-a facut aparitia, doar scurgerea. E prima zi de scurgere astazi si am inceput sa ma ingrijorez. Daca poate cineva sa isi dea cu parerea fara sa zica sa merg la doctor urgent sau fara sa ma faca sa ma simt mai prost, il ascult cu drag. Mentionez ca in luna noiembrie am fost intr-o excursie unde am fost stresata in loc sa ma relaxez si am stat in frig vizitand o gramada de porcarii si ca inca sunt minora, am 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Dupa acea pastila de Ecapelle poti sa te astepti si la un an intreg de dereglari hormonale, menstruatii intarziate sau venite cand nu trebuie... Corpului tau o sa-i ia destul de mult timp sa se repuna pe picioare dupa bomba hormonala pe care ai luat-o.
Prezervativul nu se rupe din senin, aveti si voi grija la lubrifiere, manipularea lui, la modul de pastrare si la data expirarii. Nu e recomandat sa mai iei astfel de pastile cel putin 6 luni de acum asa ca grija maxima.
In ceea ce priveste scurgerile, sunt din cauza pastilei. Grija mai mare pe viitor.
Multa sanatate.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai ceea ce se numeste eliminare fractionata de endometru. Se datoreaza unui dezechilibru hormonal indus de pilula de a doua zi. dat fiind ca esti atat de mica, poate duce la fecete serioase in viitor. Nu e urgent, dar maine trebuie neaparat sa te vada ginecologul care ti-a prescris pilula ed a doua zi. Ai nevoie de o ecografie genitala, de niste analize de sange si de putin tratament care sa te ajute sa treci peste acest moment fara sechele definitive. Poate acum nu ti se pare important, dar peste niste ani vei vrea sa ai copii si atunci va fi prea tarziu sa mai faci ceva daca neglijezi problemele acum.

| alessia5158 a răspuns:

O parere sau alta nu rezolva fondul problemei tale. Nici macar n-ar trebui sa te linisteasca tocmai pentru motivul ca functionarea unui organism nu este identica cu a altuia! Asa ca, daca nici in aceasta luna sangerarea nu este normala, tot va trebui sa mergi la un ginecolog!

| HoHOO a răspuns (pentru alessia5158):

Nu rezolva insa m-ar ajuta sa stiu despre ce e vorba.

| alessia5158 a răspuns (pentru HoHOO):

Fara o consultatie, nici chiar medic fiind, nu se poate ghici despre ce este vorba. Daca esti o tanara responsabila si constienta de consecinte, zic sa te duci la medic. Cauta un cabinet/clinica privata (consultatia te va costa maxim 100 lei).

| TCosminn a răspuns:

Secretia maronie are miros? Daca da, cum miroase? Nu este gluma.

| HoHOO a răspuns (pentru TCosminn):

Nu, nu are.

| HoHOO a răspuns (pentru TCosminn):

Nu e prima oara cand am secretii asa, de obicei erau dupa menstruatie. E aceeasi chestie ca atunci la miros...

| AliceFirea a răspuns:

Am avut si eu scurgeri de genul.Ale mele aveau un miros ingrozitor, imi venise menstruatia prima luna cum ar fi dupa a doua luna imi venise iar doar ca de doua ori intr-o luna, am facut test de sarcina si iesea negativ, a 3 a luna au inceput scurgerile iar a 4 luna am decis sa merg la ginecolog si mi-a spus ca am o dereglare hormonala.Eu credeam ca am ramas insarcinata fiindca eu cu fostul o faceam neprotejat.Dar acum difera de la persoana la persoana.Ar fii mai bine sa-ti iei iubitul de manuta si sa-ti plateasca un control la ginecolog fiindca asta difera de la persoana la persoana si nu stii daca poate fi o dereglare hormonala sau un copil.Stii ca un copil este un dar de la Dumnezeu, dar odata nedorit este o povara.

| HoHOO a răspuns (pentru AliceFirea):

Sexul a fost protejat mereu. Am mare grija la asta...de asta am vrut sa iau pastila aia deși ii știam efectele. Mulțumesc frumos de răspuns!

| AliceFirea a răspuns (pentru HoHOO):

Pentru nimic, cel mai bine este sa-ti faci un control.Ai grija de tine.

| HoHOO a răspuns (pentru AliceFirea):

Poți sa îmi spui ce ți-a prescris medicul?

| AliceFirea a răspuns (pentru HoHOO):

Mi-a spus sa fiu mai atenta la alimentatie si sa o las mai usor cu stresul(eu sunt genul de persoana care ma streseaza orice si ma stresez din orice).A da..si mi-a zis sa incep sa o fac protejat fiindca niciodata nu se stie...

| HoHOO a răspuns (pentru AliceFirea):

Deci niciun medicament? Și tu ai luat anticoncepționale?

| AliceFirea a răspuns (pentru HoHOO):

Nu am luat nimic, draga mea.Am baut mai multe lichide in special ceaiuri si am redus sucurile acidulate.Dar ar fi mai bine sa te duci la un control, cel mai bine.