| Medi18 a întrebat:

Urgent.
Am pieptul si putin burta rosiatica de la soare( nu foarte tare, nu ma ustura), fac sedinte la solar, ma pot baga?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Dr Oana Clatici este medic specialist dermatovenerologie, Sectia Dermatologie-Ambulatoriu, Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti

„Trebuie sa stiti ca expunerea la ultraviolete reprezinta o "insulta" care face pielea sa reactioneze. Se produce mai multa melanina si de aceea pielea devine mai inchisa la culoare determinand ceea ce unii numesc „ aspectul sanatos ".In realitate este de fapt semnul unei agresiuni. In timp se va produce imbatranirea prematura a pielii si in unele cazuri, cancer de piele!". Bafta deasa si mult succes!