| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Salut! Am o problema... Mi-am luat mustața cu benzi si mi-a mai ramas putin par si am dat cu Crema Depilatoare. Și acum am o multime de coșuri foarte mari si urate si am un fel de buba pe buza care ma si ustura putin (seamana cu herpesul). Cum pot sa scap mai rapid de ele? Cu ce trebuie sa dau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Sa nu mai faci prostia asta pentru ca pielea este foarte iritata de benzi si punand si ceara inrautatesti situatia. Pentru acele cosuri, incearca sa folosesti aspirina pisata sau tinctura de iod (gasesti la farmacie), doar ca ai grija ca o perioada gen 1-2 zile portiunea aceea de piele ramane patata un pic maro. Ar mai fi ok si crema de galbenele dar primele 2 au actiune mai rapida.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe fata, unde pielea este atat de sensibila nu se face niciodata 2 proceduri una peste alta, pentru ca risti sa te ranesti si infectezi.
Crema depilatoare are o alta problema mare, peste 50% din populatie are sensibilitate la ea si pusa pe o piele care a fost deja sensibilizata de banda adeziva, nu a facut decat sa irite fata mai mult si sa apara infectie.
Fata trebuie tinuta curat acum, spalata de 2-3 ori pe zi cu ceai de musetel sau galbenele.
Zona infectata nu se acopera cu machiaje sau fond de ten. Se poate pune o crema cu galbenele sau o crema naturista de cuisoare.

Răspuns utilizator avertizat