| dianuspetronela a întrebat:

Heyy.Zilele trecute mi-am luat mustata cu benzi depilatoare... la început m-am înroșit si ma ustura putin insa dimineata dupa 2 zile m-am trezit ca in acea zona mi se ia pielea (descuameaza)...cu ce sa ma dau sa-mi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Crema hidranta ca sa se regenereze.Si nu folosi geluri de spalat pe fata aspre, care ususca(pentru acnee gen care usuca foarte tare). Cand te stergi pe fata ai grija sa tamponezi in zona aceaa si evita sa pui mana pe fata.

| WhiteLife a răspuns:

Și după ce te eplizi pe fata, folosește tot timpul ulei care te hidratează, ajuta și la îndepărtarea cerii rămase și roșeața va trece mult mai repede.

| Anna0111 a răspuns:

Crema de gălbenele sau propolis hidratează foarte mult. De fiecare dacă când te epilezi cu ceara pune pe zona respectiva ulei de argan sau oricare altul. De obicei in pachetul cu benzi găsești și un pliculeț cu șervețele îmbibate in ulei.