| iDean a întrebat:

Va rog cine stie un meniu pentru restaurant bolnavilor de cancer Funda + Vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| biancanechita11 a răspuns:

Buna draga mea, din fericire eu nu am prbl. de sanatate, in schimb tatal meu a suferit de cancer la ficat... am sa incerc sa-ti dau cateva idei in ceea ce priveshte regimul pentru bolnavii de cancer...
in primul rand in prima faza a regimului trebuie scoasa carnea din ecuatie; se poate consuma odata la 2-3 zile carne de peste cu legume dar dk se poate sa fie peste proaspat si nu congelat; apoi se poate inlocui carnea cu ciuperci si cu miez de nuca; foarte bun in cazul acesta este un "cokteil" din: un cartof, un morcov, si un sfert de varza cruda... stoarse, si bauta zeama de la ele dimineata pe stomacul gol...asta in loc de micul dejun;
o reteta f gustoasa pentru cina: 1 morcov, 1 mar. jumatate de telina, o mana de samburi de nuca, putina sare si piper, si zeama de lamaie dupa gust; se razalesc legumele crude, se amesteca cu miezul de nuca se da gust cu sarea si piperul si zeama de lamaie, si putin oregano. e foarte gustos...;
- apoi trebuie inlocuit zaharul din hrana cu miere...cat de multa miere; de asemenea musli cu iaurt e f. sanatos;
legume fierte in abur: morcov; broccoli, in mod special, mazare, etc asezonate cu putina sare si piper.
dar regula cea mai stricta este renuntzarea la carne in special de porc, deoarece grasimile din aceasta cane hranesc celula canceroasa. Sper sa ajute... multa sanatate