Întrebare recomandată | nothingelsematters a întrebat:

Va rog dati-mi un sfat.Ma confrunt cu niste pungi sub ochi de vreun an si ceva.In ultimul timp am foarte mult de invatat si sunt mai agitata, dar nu stau noaptea treaza, dorm la cel mult la 11. A doua zi am ochii umflati mai tare si sunt mai obosita, chiar daca dorm corespunzator.Eu am cearcane de cand eram mica dar nu se vedeau tare, acum au devenit pungi sub ochi, au o culoare usor albastruie.Am fost la doctor, la sange si organele interne e totul in regula pana si la glanda. Sare nu consum in exces, beau apa si nu consum alcool. Am incercat partea naturista:castraveti, ceai, cuburi de gheata, e foarte mica diferenta. Credeti ca ar trebui sa merg la oftalmolog? Pentru ca ma doare unflatura aceea de sub ochi. Poate imi va recomanda ceva sau masajul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Cauta pe net. Sunt o gramada de idei. De exemplu:
http://www.csid.ro/......-11210953/
Pungile de la ochi de regula sunt legate de retentia de apa in organism.

| untu a răspuns:

Incearga unguentul oftalmic,, KANAMICIN''! Daca e o urgenta, mergeti repede la un medic oftalmolog de garda la spital si vi se va acorda un tratament imediat!

Răspuns utilizator avertizat
| Nicolas002 a răspuns:

Da i cu apa rece pe fata si o sa fie ok.

| ToateUserNameurileIsLuateDeciYOLO a răspuns:

La intrebarea cum scapi de cearcane raspunsul nu e atat de simplu pe cat ai vrea. Totusi, daca iti doresti sa rezolvi cu adevarat problema, trebuie sa o evaluezi corect. Iata toate detaliile de care ai nevoie.
27 September 2014 | Oana Statache

Daca ti-ai imaginat ca exista o reteta universala care iti arata simplu cum sa scapi de cearcane si pungile de sub ochi, incearca sa acorzi un pic mai multa rabdare acestui subiect. Ti-am pregatit o lista cu cei 3 pasi generali care te vor ajuta sa gasesti o solutie personalizata impotriva problemelor din jurul ochilor!

Un lucru stim sigur, cearcanele si pungile de sub ochi nu te fac mai frumoasa, ci mai degraba, mai imbatranita si obosita decat esti de fapt. Nu ar trebui sa devina nici o drama, pentru ca majoritatea oamenilor se confrunta cu problema asta mai devreme sau mai tarziu, dar nici un subiect de ignorat. Ca sa stii in ce fel le poti trata sau ameliora, trebuie sa identifici cauza si sa lucrezi de acolo.

image: http://www.andreearaicu.ro/wp-content/uploads/2014/09/cearcane1.jpg
cearcane
Cum scapi de cearcane pasul 1 – Cauze

Cele mai comune motive pentru aparitia cearcanelor sunt: ereditatea, iregularitatile de pigmentare, contactul excesiv al mainii cu zona ochilor, expunerea la soare si subtierea pielii, pierderea de colagen asociata cu imbatranirea, alergia, dermatita atopica, dermatita de contact sau oboseala cronica.

Pungile sub ochi apar datorita: ereditatii, ritmului de viata nesanatos (include consumul exagerat de sare, lipsa de somn si miscare), infectiilor si alergiilor ale sinusului, procesului de imbatranire – pierderea elasticitatii pielii determina grasimea de sub zona ochilor sa patrunda spre exterior, urmand ca gravitatia sa contribuie la caderea acestora. Ce trebuie sa stii de la inceput e ca motivele medicale sunt tratate diferit decat ereditatea, imbatranirea pielii sau pigmentarea.
Bineinteles ca dermatologul tau va sti mai bine, dar poti incepe cu aceste liste drept reper.
Pasul 2 – Solutii

Cum in cele mai multe cazuri, cearcanele si pungile de sub ochi nu sunt o problema medicala, exista masuri pe care le poti lua acasa si care, cel putin, le diminueaza aspectul. Atunci cand cearcanele si pungile de sub ochi sunt permanente, este foarte posibil sa le fi mostenit, iar machiajul este singura solutie non-invaziva care te salveaza negresit. In plus, nu uita ca un regim de viata sanatos ajuta in orice problema de ordin estetic!
Citeste in continuare cum faci un machiaj corect pentru a camufla cearcanele intr-un mod natural
Pages: 1 2
Botox, cearcane, colagen, cum scapi de cearcane, lifting facial, Oana Statache
14Share
0Tweet
0Share
Post navigation
Articolul precedent
Articolul urmator

image: http://content.zontera.com/......00x250.jpg
ARTICOLE RECOMANDATE
Beneficii beauty
Cafeaua, ingredientul minune pentru frumusete
CITESTE
Extracte marine benefice
Ten matur: solutii noi de la Elmiplant
CITESTE
Descifreaza simptomele!
Piele stresata: 5 semne premonitorii si rezolvari
CITESTE

image: http://content.zontera.com/......-05-15.gif
Cele mai noi articole din sectiune

Strategie antiacnee
Ingrijirea tenului inainte si dupa ora de sport
CITESTE
Nutritia pielii pentru 24 de ore
Hidratare profunda cu aloe vera si acid hialuronic: Apivita Natural Serum – Hydratation
CITESTE
Ai incercat Vita Liberata?
Pudra bronzanta cu finisare ireprosabila: nu pateaza, nu matuieste si nu incarca tenul!
CITESTE
Recomandari
Alimente minune intr-un suc natural: ce folosim?
CITESTE
Recomandari
Fa-ti acasa un balsam de buze bio delicios!
CITESTE
Recomandari
Masca cu avocado: un produs beauty usor de preparat in bucatarie
CITESTE
Stiri
Machiaj de zi: tendintele beauty prind viata cu cea mai noua colectie MAC
CITESTE
Tehnica corecta
6 trucuri pentru autobronzarea fetei fara greseli
CITESTE
Beneficii beauty
Cafeaua, ingredientul minune pentru frumusete
CITESTE
Stiri
Colectia de machiaj Dior pentru o vara plina de culoare: Tie-Dye
CITESTE
Strategie antiacnee
Ingrijirea tenului inainte si dupa ora de sport
CITESTE
Nutritia pielii pentru 24 de ore
Hidratare profunda cu aloe vera si acid hialuronic: Apivita Natural Serum – Hydratation
CITESTE
Ai incercat Vita Liberata?
Pudra bronzanta cu finisare ireprosabila: nu pateaza, nu matuieste si nu incarca tenul!
CITESTE
Recomandari
Alimente minune intr-un suc natural: ce folosim?
CITESTE
Recomandari
Fa-ti acasa un balsam de buze bio delicios!
CITESTE
Recomandari
Masca cu avocado: un produs beauty usor de preparat in bucatarie
CITESTE

Read more at http://www.andreearaicu.ro/......chi-3-pasi "Revista Andreea Raicu"