| Biutzuca a întrebat:

Va rog fff urgent.soramea are temperatura si o doare capu. ce sa ii fac sa treaca da fara si cum sa ii masor temperatura fara termometru?(termometru e la verisoaramea)plz rapid!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Depinde cati ani are. Daca e pana in 12-14 ani puti sa ii umezesti inceieturile pe fata interioara,; a cot, genunchi, sold cu putin spirt si lasi sa se evaporce. Incateva minute ii scade temperatura cu 1 grad.
N-ai termometru si simti ca arde chemi salvarea.

15 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

O buna metoda de a lua temperatura cuiva fara termometru este sa iti pui buzele la tampla persoanei respective. Daca simti ca e fierbinte, are febra.Remedii cunosti si tu:algocalmin sau paracetamol, comprese reci pe frunte si la axila(sub brat), sosete inmuiate in otet diluat cu apa iar in cazuri grave cand temperatura este aproape de 40 grade invelirea persoanei intr-un cearsaf ud si repetarea operatiunii pana scade febra sau vine ambulanta. Daca febra este prea mare se poate ajunge la convulsii.Nu e cazul surorii tale, dar vreau sa iti dau cat mai multe detalii bune de stiut pe viitor!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Lasa masuratul temperaturii fara termometru. Daca simti ca dogoreste, sau ca e mult prea fierbinte cand ii pui mana pe gat, sub ureche, da-i un paracetamol, sau o aspirina tamponata, fa-i un ceai dulce, cu o felie de lamaie (daca ai in casa), sau da-i un pliculet de Coldrex. Atentie la medicamente, ca trebuie administrate in functie de varsta. Cati ani are sora ta?

| gabriela a răspuns:

Ori administrezi paracetamol, nurofen, ori daca e sa fie cumva alergica ii dai sosete imbibate in spirt medicinal si mainile in batiste cu spirt medicinal. Poti face si o frectie cu spirt la ceafa, brate. Daca nu dau rezultat...mergi la medic.

| elena_4396 a răspuns:

Ca farmacista iti recomand urmatoarele: 1 comprimat de algocalmin sau supozitoare cu algocalmin si comprese cu otet si apa( amesteci o 1/2 canuta otet cu 1/2 canuta apa).

| byoana a răspuns:

DU-O LA MEDICUL DE FAMILIE NU MAI STA, dar daca te opreste ceva mama cand aveam temperatura imi punea in picioare ciorapi inmuiati in oter si compresa cu otet

| lil_2808 a răspuns:

Repede la doctorwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paracetamol sau nurofen

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am febra cum sa-mi treaca?

| Biutzuca explică:

Va multumesc mult de tot!

| Biutzuca explică:

Va multumesc. ia trecut

| kitty_9527 a răspuns:

Nu trebuie sa te panichezi, asta va strica totul
incearca sa o feresti de caldura prea mare si pune-i pe picioare un prosop cu apa rece

| kitty_9527 a răspuns:

Daca nici asa nu merge fa-i un cei cu multa lamaie

| simo78 a răspuns:

Ca sa ai scada temperatura rapid ia o pereche de sosete si inmoaiele in otet stoarcele si puneile in picioare le lasi asa pina se usuca si ai sa vezi cum ai scade febra.Eu asa procedez mereu si functioneaza. pup

| ADENIVOR a răspuns:

Dai 1 fiola da algocalmin sau jumatate daca este mai micuta si mergi la medic.Sanatate...

| lore_8396 a răspuns:

Pune-i comprese cu apa rece pe frunte si dai un nurofen si fai un dus mai rece dar ai grija sa nu ii scada prea rau temperatura corpului dupa aia mia asa imi face m-am ca nici eu nu am termometru ca l-am pierdut