| djdani2010 a întrebat:

Va rog frumos ajutati-ma. am temperatura, am avut si 36, 7 dupa 2 ore am avut si 37, 9 si acum vad ca am 38, 3. mi-am pus otet la picioare am luat si medicamente si mi-am pus si cartofi cu spirt la cap. ma doare si putin gatul cand inghit. va rog frumos ajutati-ma ma doare foarte rau si nici nu vreau sa imi stric vacanta asta de o saptamana pls help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 3my098 a răspuns:

Stiu ce ai tu.Este o gripa ai nevoie de asteptare.Asa am patit si eu!
Am o saptamana de cand asta s-a intamplat
Uite incearca urmatoarele:

otet cu sosete la picioare
O batista rece rece la cap (pentru ati racii fruntea)
Daca ai posibilitatea sa iesi undeva la o fereastra pentru a lua o gura de aer (Dar sa te imbraci)
Poate sa iei un nurofen ( nu stiu ce doza sa iti zic finca nu stiu cate kg ai)
Si daca nu cedeaza (paracitamol)

Si mai apoi consulta un medic obligatoriu

Eu am o saptamana de cand fac aceste lucruri si ma simt mult mai bine

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la medic, s-ar putea sa ai amigdalita streptococica care trece numai cu antibioticul potrivit.

| Izy a răspuns:

Trebuie sa iei antibiotice neaparat, ai racit.

| FallingRain a răspuns:

Du-te la doctor daca te simti asa rau cum zici. Stai ca prostul? Suna la spital, fa boale ceva, nu ne mai cere noua parerea, pe aici nu sunt numai raspunsuri bune.

| paynehunter a răspuns:

Dormi, sai dupa ce te trezesti te duci direct la doctor, posibil o raceala sau gripa, bea multa apa cu lamaie, atata in rest lasi pe mana doctorului.

| PopStarInMyMind a răspuns:

Buna!
I-a niste bomboane de gat Strepsils si niste Coldrex(e foarte bun)!
Si cel mai bine ar fi sa-ti pui niste gheata pr frunte si poti sa mai bei si niste ceai fierbinte de lamaie si sunatoare(trebuie sa le amesteci)!
Ai putea sa incerci sa faci si un dus rece ca sa-ti scada febra, dar nu sta prea mult ca sa nu racesti mai rau!
Sau mai bine du-te la doctor, dar cred ca tot cam asa ceva o sa-ti dea!
Sanatate!