| moodyblues a întrebat:

Va rog, pentru cine a incercat sapunul de casa la par, spuneti-mi cum a mers si vreo reteta caci nu gasesc de cumparat si trebuie sa mi-l prepar singur. am un par foarte lung care imi cade si se ingrasa usor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cryssbest a răspuns:

@moodyblues: Atunci il poti folosi pe cel anti-matreata. Poti fi sigura ca nu-ti cade parul dupa nici unul... si mie imi cadea inainte sa le folosesc! Am folosit :anti-matreata (matreata e un semn al ingrasarii parului si parca a unei afectiuni a scalpului), cu musetel (cel pe care ti l-am recomandat), cu urzica - toate trei de la Krauter, Life-Care. Mai exista insa si gamele Indra - sampon pentru stralucire, pentru volum, sampon pentru par deteriorat, plus gama Logona - Sampon Bio cu aloe si masline(ideal pentru uzul zilnic, pentru par normal), antimatreata, pentru regenerare, pentru par castaniu, pentru par blond, pentru par subtire, pentru par gras, pentru volum, pentru par saten-roscat.
Nu iti cade parul dupa niciunul. In plus, contin extracte de plante si vitamine. O mica paranteza - desi maica-mea e roscata, se spala si ea cu cel de musetel si i se potriveste de minune. Poate ca ti se potriveste si balsamul, dar eu te sfatuiesc sa-l eviti momentan - deoarece s-ar putea sa iti ingrase parul.
Si mai ales: relaxeaza-te. Acum ai o intreaga lista benefica din care sa alegi.

6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Sapunul de casa lasa parul foarte sarmos, cleios si fara stralucire. (parca ar fi mai murdar decat inainte). Trebuie neaparat limpezit cu apa cu otet sau sa folosesti balsam dupa care limpezesti bine parul. Am incercat doar o singura data si n-am mai repetat experienta!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Http://eco-notes.over-blog.com/article-34110774.html
Gasesti aici mai multe.Bafta!

| Cryssbest a răspuns:

Ar fi de preferat sa folosesti orice sampon gama Krauter, de la Life-Care. Dupa cate vad, tie ti s-ar potrivi cel de musetel.
Evita balsamurile, pentru ca ingrasa scalpul.
www.life-care.ro

| Cryssbest a răspuns:

Natura e cel mai bun medicament, pana la urma! Iar sampoanele de la Life-Care, indiferent de gama, exact asta pe asta se bazeaza - concentratii mari de plante(depasind calitativ alte sampoane).
P. S. Eu nu m-as mai spala pe cap cu ce foloseam inainte - nu dau denumiri de marci aici, sa nu crezi ca fac publicitate negativa - nici platita sa fiu! Atat de mare e diferenta!

| moodyblues explică:

@cristina: musetelul mi-l deschide la culoare. eu as vrea sa ramana negru.

| BlueEyes_4836 a răspuns:

Nu rezolvi nimic cu sapunul de casa. desi batranii spun ca datorita sapunului de casa au avut parul lung nu-i adevarat. iti spun pentru ca am simtit-o pe propria piele. iti face parul tare si "sarmos". cred ca cel mai bine ar fi sa incerci o masca pentru par sau un sampon potrivit happy